Instalacje OZE mogą zajmować do 1000 razy więcej przestrzeni niż konwencjonalne elektrownie

Analiza przeprowadzona przez badacza środowiskowego z Uniwersytetu w Lejdzie, Paula Behrensa i jego studenta Johna van Zalka pokazuje, ile miejsca potrzebne jest na poszczególne sposoby generacji prądu. Najwięcej zajmują źródła biomasowe, elektrownie wodne i wiatrowe. Najmniej przestrzeni potrzebują z kolei instalacje spalające gaz ziemny oraz siłownie atomowe.

Cornelia – miniaturowy domek zbudowany z drewna z odzysku

Jedną z najlepszych rzeczy, jaka wynikła z popularyzacji trendu mikrodomów, jest ich cicha i spokojna atmosfera, szczególnie ważna dla chociażby pisarzy czy innych twórców. Tym tropem poszła autorka bajek dla dzieci Cornelia Funke, dla której firma New Frontier Tiny Homes stworzyła miniaturową pracownię. Dom ten ma zaledwie osiem metrów długości i niecałe trzy metry szerokości. Przestrzeń ta pełni trzy role. Może być pracownią, biblioteczką i pokojem gościnnym.

Zrównoważony rozwój plus gospodarka okrężna w amsterdamskim pawilonie Circl

Interdyscyplinarne studio projektowe DoepelStrijkers stworzyło projekt wnętrz pawilonu Circl w oparciu o zasady zrównoważonego rozwoju i gospodarki okrężnej. Budynek znajduje się w Amsterdamie w Holandii. Dolne piętra tego obiektu zajmuje siedziba główna holenderskiej grupy bankowej ABN AMRO, która w ten sposób chce podkreślić swoje przywiązanie do ekologii.

Białe ulice pomogą ochłodzić Los Angeles

Kwestia długotrwałych upałów stanowi poważne zagrożenie dla środowiska. Nagrzewające się ulice sprawiają, że pochłonięte przez nie ciepło jeszcze długo oddawane jest budynkom znajdującym się nieopodal. Taka sytuacja powoduje, że okoliczni mieszkańcy decydują się na podkręcenie klimatyzacji w swoich domach i tym samym niepotrzebnie zwiększają pobór prądu elektrycznego oraz przyczyniają się do nadmiernej emisji.

W AGH zaprezentowano system przeciwdrobnoustrojowych poręczy

W Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie powstał pierwszy w kraju demonstracyjny przeciwdrobnoustrojowy system w postaci balustrady i poręczy schodowych. Wyjątkowość rozwiązania zaproponowanego przez Wydział Metali Nieżelaznych polega na tym, że cała instalacja wykonana jest ze specjalnego stopu miedzi o właściwościach antybakteryjnych. Rozwiązanie powstało z myślą o wszelkich miejscach użyteczności publicznej, które mogą skutecznie walczyć z rozprzestrzenianiem się drobnoustrojów chorobotwórczych.

Amerykańskie wojsko wykorzysta ryby do śledzenia wrogów?

Nowatorski projekt przygotowywany przez amerykański oddział DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency – Agencja Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności) nosi nazwę PALS (Persistent Aquatic Living Sensors – Trwałe Czujniki Życia Wodnego). Jego założenie jest proste: amerykańskie wojsko zamierza wykorzystać ryby, małże, ośmiornice i inne morskie stworzenia do monitorowania bezpieczeństwa wybrzeży i wód oceanicznych. Pomocne w tym celu będą naturalne zdolności obserwacyjne tych żywych istot, służące im do dbania o własne bezpieczeństwo – co za sprawą użycia specjalnej technologii przełoży się również na poprawę bezpieczeństwa amerykańskich obszarów wodnych.