1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Będziemy wytwarzać bezemisyjny wodór i rozdawać go za darmo”. Bill Gates inwestuje w ekologiczny, turkusowy wodór

h2

“Będziemy wytwarzać bezemisyjny wodór i rozdawać go za darmo”. Bill Gates inwestuje w ekologiczny, turkusowy wodór

Produkcję turkusowego wodoru wsparł 30 mln Bill Gates. Jak mówią założyciele startupu, który zgarnął te pieniądze, ta innowacja klimatyczna rewolucjonizuje dotychczasowy sposób produkcji wodoru. Dlaczego turkusowy wodór jest lepszy od szarego i niebieskiego i czy jego uzyskiwania jest zeroemisyjne? Przyjrzyjmy się.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Za mało zielonego wodoru

Turkusowy wodór to alternatywny sposób na zwiększenie produkcji energii wodorowej. Metoda ma wesprzeć produkowanie wodoru zielonego, czyli tego, który pochodzi z odnawialnych źródeł energii. Do produkcji zielonego wodoru wykorzystuje się nadmiar energii z OZE za pomocą elektrolizy. Jednak zielony wodór jest wciąż produkowany na zbyt małą skalę. 

Turkusowy wodór – jak się wytwarza?

Turkusowy wodór to według niektórych technologów najlepsza i zeroemisyjna metoda uzyskiwania wodoru. Ta jeszcze młoda technologia plasuje się więc pomiędzy produkcją zielonego i niebieskiego wodoru, który jest produkowany z paliw kopalnych. 

Produkcja turkusowego wodoru jest ciekawa pod kilkoma względami. Podobnie, jak w przypadku wytwarzania wodoru niebieskiego, w tej metodzie wykorzystuje się metan, czyli składnik gazu ziemnego. Jednak do produkcji turkusowego wodoru używa się nie paliw kopalnych, a energii elektrycznej. Co za tym idzie, jeżeli ta energia pochodziłaby z OZE, proces byłby niskoemisyjny, a nawet zeroemisyjny czy ujemny. Ten ostatni przypadek warunkowałoby użycie biogazu, biometanu zamiast gazu ziemnego.

Podczas procesu wytwarzania turkusowego wodoru powstaje węgiel – a to kolejna przewaga tej metody nad niebieskim i szarym wodorem, których produktem wyjściowym jest CO2 w postaci gazowej. Korzyścią tego procesu jest więc brak potrzeby wychwytywania i magazynowania dwutlenku węgla. Węgiel w postaci stałej, jest gotowy do ponownego użycia w przemyśle.

Przełomowa technologia turkusowego wodoru

Nowoczesna technologia rozproszonej produkcji wodoru jest odpowiedzią na szybko rosnące zapotrzebowanie rynku na ogrzewanie bez emisji. Modern Electron z Seattle, startup wsparty 30 mln $ przez Billa Gatesa, stawia na produkcję turkusowego wodoru z gazu ziemnego w budynkach mieszkalnych, komercyjnych i obiektach przemysłowych.

Założyciele twierdzą, że ich turkusowy wodór będzie bardziej ekologiczny niż zielony, a produkowany przy takich samych kosztach, jak szary wodór wytwarzany na gigantyczną skalę. 

Jak to możliwe, że rozproszona produkcja wodoru Modern Electron może być zeroemisyjna?

Modern Electron opracowuje skalowalny konwerter gaz-wodór do produkcji czystego, zeroemisyjnego paliwa wodorowego. Wykorzystanie istniejącej infrastruktury gazowej do wytwarzania wodoru jest najtańszym i najlepszym sposobem na dekarbonizację domu – mówi firma.

Będziemy wytwarzać zeroemisyjny wodór z gazu ziemnego tak tanio, że będziemy mogli go rozdawać za darmo – mówili przedstawciele Modern Electron.


Zeroemisyjny wodór

Główną ofertą firmy jest mały konwerter termoelektryczny, który zamienia ciepło odpadowe w kotle gazowym na energię elektryczną. Jednak Modern Electron opracowuje nową technologię, która będzie rozdzielać gaz ziemny na wodór i węgiel w postaci stałej, proszku. Wodór w kolorze turkusowym byłby następnie spalany do produkcji ciepła i energii, a grafit wyrzucany lub zbierany do ponownego wykorzystania.

Technologia nowej generacji Modern Electron ma za zadanie dekarbonizować budynki mieszkalne i przemysłowe poprzez produkcję wodoru bez emisji CO2 bezpośrednio tam, gdzie będzie on wykorzystywany. Do produkcji wodoru z gazu ziemnego nie potrzeba modernizować pieca.

Wcześniej nie było żadnego taniego, łatwego w obsłudze rozwiązania, które poprawiłoby wydajność i zredukowało emisje z ogrzewania, które obecnie zdominowane jest przez gaz – powiedział dyrektor ds. technologii Max Mankin. 

Torujemy drogę do przyszłości wodoru – dodał.

A jak ma wyglądać rozwój technologii wodorowych w Polsce? Zobacz artykuł:

źródło: modernelectron.com, e-magazyny.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.