Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Królowa przyznała pierwszemu Polakowi w historii Order Australii za zielone paliwo przyszłości

Królowa przyznała pierwszemu Polakowi w historii Order Australii za zielone paliwo przyszłości

26 stycznia 2022 roku, po raz pierwszy w historii, Order Australii otrzymał Polak – dr Bartłomiej Piotr Kołodziejczyk. Najwyższe możliwe oznaczenie Australii przyznała naukowcowi Królowa Elżbieta II. Za jakie osiągnięcia w dziedzinie OZE dr Bartłomiej otrzymał to wyjątkowe wyróżnienie?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Order Australii dla pierwszego Polaka w historii

Dr Kołodziejczyk to uznany na świecie naukowiec. Uzyskał dwa stopnie doktora i pięć tytułów magistra z dziedzin inżynierii mechanicznej na najlepszych uniwersytetach świata. Doktorat z inżynierii materiałowej zdobył na Uniwersytecie Monash, posiada także doktorat z mikroelektroniki uzyskany na francuskiej elitarnej uczelni École des Mines de Saint-Étienne.

Odznaczenie za „służbę nauce w dziedzinie energetyki wodorowej” przyznane przez Królową wręczył naukowcowi najwyższy organ Australii – Gubernator Generalny.

– Jestem zaszczycony honorem otrzymania dzisiaj Orderu Australii i dołączenia do niezwykłych Australijczyków, którzy zostali docenieni za ich wybitną służbę dla nauki, biznesu i społeczności komentował otrzymanie odznaczenia dr Bartlomiej Piotr Kołodziejczyk.

Wybitny naukowiec m.in. jako pierwszy na świecie opracował niedrogie i wysoce wydajne urządzenie do produkcji wodoru z energii słonecznej i wody. Wodór jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny. Zielony wodór można wytwarzać w sposób zrównoważony dla środowiska, wykorzystując energię słoneczną do jego ekstrakcji z wody. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Order Australii został przyznany za całokształt zasług w rozwoju energii wodorowej, to jednak nie wszystkie osiągnięcia polskiego naukowca. Co jeszcze wiemy o dr. Bartłomieju?

Dr Bartłomiej Piotr Kołodziejczyk

Polski naukowiec od wielu lat rozwija technologie w obszarze odnawialnych źródeł energii. W 2020 roku otrzymał także nagrodę w dziedzinie zrównoważonego rozwoju (Sustainability Award at the 2020 Advance Awards). Amerykańska uczelnia Massachusetts Institute of Technology (MIT), najlepsza jednostka naukowa z obszaru technologii na świecie, umieściła go liście najbardziej wpływowych naukowców poniżej 35 roku życia na świecie.

Doradzał w zakresie nauki, technologii, innowacji i polityki gremiom takich organizacji jak ONZ, UNESCO, G20, NATO, OECD i UE w. Jest członkiem Grupy Zadaniowej ds. Wodoru Future Energy Leaders Światowej Rady Energetycznej. Jako certyfikowany ekolog uważa, że naukowcy powinni angażować się w zmianę świadomości społecznej nt. zmian klimatu i zielonej transformacji.

Dr Bartłomiej Piotr Kołodziejczyk jest także autorem wielu publikacji, w tym w m.in. w Forbes Magazine, Business Insider, a także w wielu czasopismach w USA, Australii i Polsce. Jest członkiem Royal Society of Arts, Royal Geographic Society, Explorers Club, Linnean Society of London oraz Royal Society of Chemistry. 

Uczestniczył także w Lindau Meetings, prestiżowych dorocznych spotkaniach laureatów Nagrody Nobla. Czy jego następne projekty wodorowe w celu dekarbonizacji transportu i zmniejszenia emisji paliw kopalnych pozwolą mu otrzymać to najwyższe naukowe wyróżnienie? Trzymamy kciuki!

Chcesz poznać więcej wybitnych polskich naukowców zmieniających świat dzięki technologiom OZE? Zobacz artykuł:

Artykuł jest częścią naszego cyklu pt. dobry wątek na piątek. Zobacz więcej pozytywnych historii:

źródło: advance.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.