Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa elektrownia słoneczna w Szwajcarii na alpejskim płaskowyżu

alpy

Największa elektrownia słoneczna w Szwajcarii na alpejskim płaskowyżu

Instalacje fotowoltaiki w górach stają się coraz częściej wybieraną formą produkcji energii odnawialnej. To kolejny przykład alpejskiej inwestycji na wysokości ponad 2000 m n.p.m.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pionowa elektrownia fotowoltaiczna w Alpach

Umiejscowienie tej elektrowni z pewnością zmieni alpejski krajobraz, ale jak podaje pomysłodawca, instalacje Gondosolar będą wytwarzać w sumie 23,3 mln kWh energii rocznie. Projekt zostanie zbudowany na płaskowyżu Alpjerung w szwajcarskim kantonie Valais na wysokości ponad 2000 – 2200 m n.p.m i pozwoli na wytwarzanie energii z obu stron instalacji.

y6pang CnnVam0L3oytnNNHkVd vJG6HqMNL5l3nfQsPwRvgY1QiCmQOY2ZR8fwom3J Lp0tmGAL3KjqG4pbLL UBIsiH41bMZjU 7TCcQ7vBUfSAlX7Cd5hjW0LoFdtZ8 P2y5
Tutaj powstanie elektrownia PV Gundosolar, fot. gundosolar.ch

Gondosolar, w odróżnieniu od konwencjonalnych systemów fotowoltaicznych, to pionowa i dwustronna elektrownia słoneczna. Wyglądem przypomina ekran solarny. Szwajcarski producent energii odnawialnej Alpiq podał, że elektrownia słoneczna o mocy 18 MW  zostanie zbudowana z 4500 dwufazowych modułów i zajmie powierzchnię ok. 10 hektarów.

Wytwarzanie energii z górskiej fotowoltaiki 

Za jedną z większych zalet tej górskiej instalacji firma uznaje się zdolność do wytwarzania znacznie większych niż zwykle ilości energii. W Valais promieniowanie słoneczne jest od 15 do 20% większe niż średnia szwajcarska. Elektrownia Gondosolar ma pokryć zapotrzebowanie na niskoemisyjną energię w kantonie Wallis i wzmocnić krajowe bezpieczeństwo dostaw energii z OZE

Projekt Gondosolar wykorzystuje te idealne warunki. Największa elektrownia słoneczna w Szwajcarii i największa wysokoalpejska elektrownia fotowoltaiczna w Alpach ma zostać zbudowana w południowej części Alpjerung, gdzie panują szczególnie dobre warunki dla wytwarzania energii – czytamy na stronie projektu gondosolar.ch.

Region górski w pobliżu elektrowni, fot. Jugi Gondo-Zwischbergen/facebook

Górska elektrownia Gondosolar wytworzy cztery razy więcej energii elektrycznej w zimie, niż systemy znajdujące się na obszarach nizinnych. Jednak inwestycja w wydajniejszy, dwustronny system, jest też kosztowniejsza.

Do uruchomienia projektu potrzeba inwestycji w wysokości ok. 45,5 mln dolarów, co odpowiada 42 mln koron szwajcarskich. Firma czeka na dotację.

Renato Jordan jest, który jest właścicielem gruntu na płaskowyżu, udostępnił teren po tym, jak projekt spełnił wymogi środowiskowe, techniczne i ekonomiczne. 

źródło: gondosolar.ch, pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.