Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To nie Mad Max, a projekt góry słonecznej

solar mouintain desing boom

To nie Mad Max, a projekt góry słonecznej

Faliste, emanujące blaskiem góry PV to nie element scenografii futurystycznego filmu, a nowy projekt instalacji fotowoltaicznej na pustyni w Nevadzie. Jednak Solar Mountain to nie tylko źródło energii.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

3w1

Solar Mountain ma generować około 300 000 kWh rocznie. Drewno użyte do jej budowy będzie pochodzić z recyklingu. Falista budowla opracowana przez biuro projektowe Nudes jest przewidziana i dostosowana do warunków panujących na pustynnym 3800-akrowym terenie w Nevadzie. Góra solarna bierze udział w konkursie LAGI 2020 Fly Ranch i przeszła spośród setek zgłoszeń do następnego etapu plebiscytu.

e tSEIUJ6cApjI LPLNo0mQcj unGFcTn74HmX ktHHQBdv8t1 paom7il mrU qoh1L6UcgvADP HNt6QXhJ6X9EzvtJhSpzvdHgcQ8OWpvyqJ3578OW0gB b8MB0B96TJlTn
Rozrywka, interakcja, wzrost energii, źródło: designboom.com

Projekt solarnej góry według indyjskiego biura Nudes ma spełniać funkcję nie tylko energetyczną. Tak jak i inne propozycje Nudes, budowla miałaby pełnić wiele ról jednocześnie: użytkową, kulturalną, rekreacyjno-sportową oraz ekonomiczną. Głównymi hasłami opisującymi koncept są rozrywka i sport (ścianka wspinaczkowa), interakcja oraz wzrost (w znaczeniu zwiększenia energii). Budynek niecodziennej szkoły opracowany przez biuro z Bombaju przyciągnął uwagę całego świata.

Organizatorzy LAGI 2020 Fly Ranch chcieli na pustynnej przestrzeni stworzyć dopełniającą się infrastrukturę. Organizatorzy nawiązali współpracę z inicjatywą Land Art Generator (LAGI), aby zrealizować to multidyscyplinarne wyzwanie projektowe. 

Niekonwencjonalna elektrownia słoneczna

Solar Mountain został opracowany w charakterze budowli modułowej. Składa się ona z czterech jednostek, z których każda ma 30 m długości, od 5 do 30 m szerokości i maksymalna wysokość 15 m. Każda część składa się ze 182 paneli słonecznych o mocy 300 watów, które generują 1,2 kWh na dzień. Biuro Nudes oszacowało, że całkowita energia, którą można zużyć w ciągu dnia, wynosi 873 kWh. Oznacza to, że góra słoneczna może wygenerować 318,645 kWh rocznie.

Instalacja z bliska, źródło: designboom.com

Solar Mountain jest inspirowana charakterem pustynnego ekosystemu. Na tym terenie znajdują się źródła geotermalne, obszary bagienne i mokradła. Żyje tu wiele gatunków zwierząt oraz ponad 100 gatunków roślin.

Falująca forma góry ma również swoje źródło w pustynno-stepowym klimacie, który charakteryzuje się górzystym krajobrazem. Stolicą stanu jest Carson City, a ponad połowa ludności stanu mieszka w aglomeracji Las Vegas. Z tego też względu góra solarna ma być punktem centralnym, wokół którego zgromadzą się społeczności Nevady.

Góra solarna posiada otwór, który umożliwia ludziom ukrycie się przed silnym, palącym słońcem. Upały spowodowane ociepleniem klimatu są bowiem coraz większe.

źródło: designboom, nudeoffices.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.