Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pomiędzy naturą a edukacją

school

Pomiędzy naturą a edukacją

Inicjatywa „Forest” jest fascynującym przykładem na to, jak można wpłynąć na młodych ludzi poprzez wygląd i funkcjonalność szkoły. Projekt nowoczesnej i nieszablonowej szkoły, która ma powstać w Indiach, stworzyło biuro architektoniczne Nudes z Bombaju.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Wyzwania indyjskiej metropolii

W jednym z największych miast zachodnich Indii Pune ma powstać nowa szkoła dla najmłodszych i młodzieży do 18 r.ż. Gęsta zabudowa miejska oraz problemy związane ze złą jakością powietrza były sporym wyzwaniem dla uczestników konkursu na najlepszy projekt przyjaznego i funkcjonalnego budynku.

“Forest” to nie tylko budynek, ale projekt badający integralność nauki, wychowania, edukacji ekologicznej i natury. Zwycięska koncepcja Nudes odpowiada na potrzeby młodych. Opiera się na zasadach: dorastaj, ucz się, wykorzystaj ponownie, posadź i baw się. Zasady opisują funkcjonalność projektu, który odpowiada na każdy z tych wymogów.

RpeZfffyQRvSlAK89JG4K5hFZ10fZoVreGe aAxBF8prq uDvNtPr0G146iIk74IsKbAg1tLsCvKVavGmuwsqe4AoQ8mVaIazxVCJZy0uCm3MQ
źródło: Bright Vibes

Miasto Pune znajduje się około 3 godziny drogi od Bombaju, który w ostatniej dekadzie rozrósł się, osiągając wymiar gigantycznej metropolii. Urbanizacja terenów wiąże się z zacieśnieniem przestrzeni, dlatego zaprojektowanie szkoły na takim obszarze wiązało się z potrzebą zagospodarowania obszaru użytecznego dla wielu osób.

Symbol klucz

Projekt szkoły wykracza poza ramy architektury. Jego celem jest zbadanie dynamiki przestrzeni oraz jej interakcji z uczniami. Estetyka projektu zachwyca pomysłowością i wieloznacznością. Budowla opiera się na dwóch bryłach cylindrycznych, które łączy symboliczna pętla “nieskończoności”. Dach w kształcie tego symbolu nie jest zwyczajnym pokryciem dachowym, a… ścieżką rowerową. Taka symbolika pozwala rozumieć proces edukacji jako niekończący się cykl pełen przygód, doświadczeń i wyzwań.

rqHFWDhT2pwDokrniGeXdxkh4xXGkHfRjLpbneawl8kS9xImdto4qr7hqab0qbm4ZPAsDdhuTlNqnszrA dfyK0NS XMNrnrcvIKyABB10DIZoQBBzKkfPL17MwlF Lv4b JgUO1
źródło: Bright Vibes

Sześć kondygnacji cylindrycznych wież otacza ogromna ilość zieleni. Ekologiczny charakter tej budowli nie pozwala zapominać o kluczowej roli natury w życiu człowieka. Zielony obszar służy do niwelowania skutków rozwoju gospodarki, której poszczególne gałęzie zanieczyszczają środowisko i wpływają negatywnie na stan zdrowia mieszkańców Indii. Na najwyższym poziomie szkoły znajdzie się audytorium. Pozostałe pięć pięter będą zajmować sale lekcyjne. Rośliny będą pełnić funkcję zacieniania przestrzeni podczas upalnych dni.

Pune znajduje się około trzech godzin drogi od Bombaju. Miasto doświadczyło drastycznego rozwoju urbanistycznego w ciągu ostatniej dekady. Zielona przestrzeń szkoły służy do oczyszczania powietrza i walki o zdrowie mieszkańców miasta.powiedział założyciel biura Nudes, Nuru Karim.

image 2
źródło: Bright Vibes

Pune jest ósmym najbardziej zaludnionym miastem w Indiach. Mieszkańcy cierpią z powodu zanieczyszczeń powietrza. W 2018 roku badanie stanu jakości powietrza wykazało, że zanieczyszczenie jest czterokrotnie wyższe niż standard ustalony przez Światową Organizację Zdrowia.

Budowa szkoły ma zostać rozpoczęta w tym roku. Celem pedagogicznym jest nauczanie o ochronie przyrody i klimacie.

źródło: nudeoffices.com, brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.