Zmiany klimatyczne w Indiach wpływają negatywnie na tamtejszy sektor wiatrowy

Ocieplanie się Oceanu Indyjskiego może zredukować potencjał energetyczny branży wiatrowej w Indiach, jak wskazują badania z Harvardu. Indie są trzecim na świecie emiterem gazów cieplarnianych, zaraz za Chinami i USA. Inwestują miliardy w systemy OZE, zwłaszcza instalacje wiatrowe, i chcą podwoić ilość zainstalowanych mocy w tym sektorze w ciągu najbliższych pięciu lat.

Indie skupią się na elektryfikacji autobusów, taksówek i trójkołowców

Według najnowszego raportu Bloomberg New Energy Finance (BNEF) Indie w ramach rewolucji elektromobilnej skupią się przede wszystkim na elektryfikacji transportu publicznego oraz flot składających się z taksówek i popularnych w Indiach trójkołowych pojazdów. Strategia Delhi będzie według przewidywań analityków odbijać się na rozwoju elektromobilności wśród kierowców prywatnych.

Otworzono pierwszy sklep Ikea w Indiach. Sklep będą obsługiwać elektryczne riksze

Szwedzki gigant meblowy Ikea otworzył swoją pierwszą filię w Indiach, w mieście Hyderabad w stanie Telangana. Nie byłoby w tym nic szczególnego, gdyby nie fakt, że tamtejszy oddział oprócz sprzedaży instalacji fotowoltaicznych będzie także dowoził meble elektrycznymi pojazdami. W ten sposób podmiot chce się dostosować do wymagań obywateli Indii oraz potrzeb państwa na produkty niskoemisyjne i ekologiczne.

Indie chcą zainstalować 150 GW systemów PV do zasilania pomp wodnych

Greenpeace India, Germi oraz zarządzający programem Polityki Wodnej IWMI-Tata poinformowali w swoim raporcie, że pomysł indyjskiego rządu o instalacji zasilanych energią słoneczną pomp do wody może pozwolić na zrealizowanie celów energetycznych rozwoju fotowoltaiki w tym kraju – 100 GW. Wszystko zależy od tego, czy zostanie on poprawnie wdrożony.

Spalinowy atrament – nowy wynalazek indyjskich inżynierów

„Dużym problemem jest to, że generatory oparte na silnikach diesla znajdują się w samych centrach miast, w bardzo zaludnionych obszarach. To właśnie tam powstaje trujący dym”, powiedziała Kushagra Srivastava, członek grupy inżynierów, która opracowała nietuzinkowe rozwiązanie pozwalające zamienić zanieczyszczenia w atrament.

Indie rozpoczynają pracę nad dwoma elektrowniami wodnymi i przyczyniają się do wzrostu napięcia w regionie

W ostatnią sobotę – 19 maja, premier Indii, Narenda Modi zaingurował budowę nowej elektrowni wodnej Kishanganga o mocy 330 MW. Wydarzenie to było wyczekiwane w Indiach, nie tylko z powodów wyłącznie energetycznych. Zdaniem ekspertów ds. stosunków międzynarodowych inwestycja, której plany budowy powstały już w 2007 roku, ma znacznie szerszy wymiar, bo może być wymierzona w sąsiadujący Pakistan. To właśnie tam regularnie odbywały się protesty przeciwko planowanej inwestycji ze względu na obawy dotyczące zakłócenia dostaw wody dla Pakistańczyków.

WHO nakłania Indie do podążania drogą reprezentowaną przez Chiny

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jest pod wrażeniem działań wdrożonych przez Chiny w celu poprawienia jakości powietrza. Jeszcze do niedawna właśnie chińskie miasta, takie jak Xingtai oraz Pekin były w czołówce ponad 4 tysięcy najbardziej zanieczyszczonych miejsc na świecie. Obecnie, dzięki zwiększonym inwestycjom np. w zieloną energię, WHO zauważa poprawę. Organizacja chciałaby, żeby sąsiednie Indie także podjęły tak zdecydowane działania, wypowiadając wojnę zanieczyszczeniom powietrza.