Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Indie: największy na świecie park energii odnawialnej

Indie: największy na świecie park energii odnawialnej

Indie już od kilku lat mocno inwestują w rozwój energii odnawialnej. Ambitny cel kraju zakłada zwiększenie potencjału energetycznego OZE do poziomu 175 GW w 2022 roku. Wszystko wskazuje na to, że Indie są na dobrej drodze. Premier Narendra Modi deklaruje stworzenie największego na świecie parku energii odnawialnej!

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Park najjaśniejszy pod słońcem

Ogromny projekt powstaje w regionie Kutch w zachodniej części Gudżaratu, drugim po Maharasztra najbardziej uprzemysłowionym stanie w Indiach. Obejmie powierzchnię ponad 72 000 ha, czyli wielkość Singapuru. W skład projektu wejdą panele fotowoltaiczne, magazyny energii i wiatraki.

– Hybrydowy park energii odnawialnej będzie największy na świecie i będzie generował 30 000 megawatów energii. Bezpieczeństwo energetyczne i wodne są kluczowe w XXI wieku. Dwa główne projekty parku energii odnawialnej i zakładu odsalania, które zostały dziś zainaugurowane w Kutch, są krokami w kierunku ich osiągnięcia powiedział premier Modi, otwierając w połowie grudnia park energetyczny.

PM
Premier Narendra Modi

Inwestycja, która zaprocentuje 

Projekt energetyczny ma odpowiadać za dużą część ambitnego celu Indii, jakim jest wytwarzanie 175 GW energii odnawialnej do 2022 roku i 450 GW do 2030 roku. Inwestycja pomoże krajowi w zmniejszeniu emisji dwutlenku węgla nawet o 50 milionów ton rocznie. Natomiast zakład odsalania, który powstanie obok parku będzie w stanie przetwarzać 100 milionów litrów wody dziennie, co jest bardzo istotne dla osób mieszkających w tym suchym regionie.

Ambitne cele

W związku z dużym zaludnieniem Indii, zapotrzebowanie na energię elektryczną jest wysokie. Kraj, chcąc sprostać wyzwaniu, podjął się wielu inwestycji w odnawialne źródła energii, które mają być kluczem do energetycznej transformacji państwa. W raporcie Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (IRENA) możemy przeczytać, że Indie mają szansę zostać czwartym pod względem wielkości rynkiem OZE na świecie. Zgodnie z przewidywaniami, szesnastoprocentowy udział przypadnie fotowoltaice, piętnastoprocentowy – energetyce wiatrowej, a siedmioprocentowy – hydroenergetyce. Pisaliśmy o tym w jednym z poprzednich artykułów.

żródło: ndtv.com, thewire.in

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.