Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza wegańska restauracja we Francji nagrodzona gwiazdką Michelin

ona

Pierwsza wegańska restauracja we Francji nagrodzona gwiazdką Michelin

Bonjour! Po raz pierwszy w historii wegańska, francuska restauracja otrzymała upragnioną gwiazdkę Michelin. Nagrodzono nią gastronomię ONA (Origine Non-Animale). Do tej pory takie wyróżnienie otrzymało 7 wegetariańskich lokali na świecie, w tym dwa europejskie.

BANER MOBILEB1
Reklama

Szczęście ludzi i smak roślin

W poniedziałek Michelin opublikował informację o podarowaniu gwiazdki francuskiej, wegańskiej restauracji. Skrót Origine Non-Animale oznacza „pochodzenie wolne od zwierząt”. Ta wyjątkowa restauracja znajduje się w Arès, niedaleko Bordeaux w południowo-zachodniej Francji, a jej założycielką jest Claire Vallée, 41-letnia była archeolog, która została weganką po odbyciu podróży do Tajlandii. 

Oprócz gwiazdki, która jest symbolem doskonałego jedzenia, ONA uzyskała też zieloną gwiazdę, symbolizująca etycznie prowadzony biznes.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Zadowolona szefowa kuchni

Będziemy kontynuować tę ścieżkę. Ta gwiazdka jest nasza: moja i twoja. To sukces, który na stałe wprowadzi wegańską gastronomię do hermetycznego kręgu francuskiej i światowej kuchni […] Spełniaj swoje marzenia! – napisała na fanpage’u lokalu Claire Vallée po otrzymaniu gwiazdki.

AMefpqui U0mg4Vk2PNKjpOuto6KND9iPE7B20LWYFUrJ RYDAgy1n1vw7A5UAsImByUQUI64WQUW3BWlJEiXNiSR fiWAV7Q4NOmKkRQ6cRlgFA5oem OKpY2ct iDQHo koRgi
Jedno z dań

Niełatwa droga, ale doskonałe menu

Claire Vallée wspomniała mediom, że jej droga do otwarcia lokalu nie była usłana różami. Trudno było jej uzyskać pożyczkę od banku, który komentował odmowę “brakiem perspektyw dla wegetarianizmu”. Jak widać, instytucja minęła się z prawdą. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Otwarta w 2016 roku ONA oferuje minimalistyczne, choć niezwykłe, roślinne menu, w którym znajdują się fioletowe wodorosty dulse, borowiki, seler, czy fasolka tonka. A wszystko to w akompaniamencie wyjątkowych trunków: cydru, czy bursztynowego piwa. W lokalu można zamówić 4-daniowy lunch (Market Menu) za 24 euro lub 7-daniowy obiad w cenie 59 euro (Gourmet Menu). Na razie niestety lokal pozostaje zamknięty z powodu zakazu prowadzenia gastronomii w czasie pandemii.

Michelin wyróżnia

Przewodnik Michelin powstał we Francji pod koniec XIX wieku. Firma produkująca opony z biegiem czasu uzyskała miano przewodnika po świecie gastronomii. Hierarchia jednej, dwóch lub trzech gwiazdek została ustalona w 1936 roku. Od tego czasu system Michelin obejmuje swoim programem ponad 30 000 restauracji w co najmniej 30 krajach. Francuski przewodnik po restauracjach obdarzał dotychczas inne roślinne restauracje, ale ONA jest pierwszym francuskim, czyli regionalnym lokalem z tym wyróżnieniem.

7 restauracji roślinnych nagrodzonych gwiazdką

e48983a80fc54054a7ce65e3e1e0dabc tian vienna michelin

Wśród innych, wyróżnionych wege lokali znajdują się kuchnie z całego globu:

  • King’s Joy, Pekin
  • Wujie (Huangpu), Szanghaj
  • Fu He Hui, Szanghaj
  • Tian, Wiedeń
  • Daigo, Tokio
  • NIX, Nowy Jork
  • Joia, Mediolan

Mamy nadzieję, że Francuzi docenią ogromny potencjał diety roślinnej i stanie się tu ona równie sławna, jak doskonałe wina Bordeaux. Bon Appétit!

źródło: Michelin, www.clairevallee.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.