Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wieża z doniczek – świat roślin i zdobycze cywilizacji w jednym

tower

Wieża z doniczek – świat roślin i zdobycze cywilizacji w jednym

Krzywa wieża w Pizie pełni funkcję dzwonnicy katedralnej, ale to raczej jej nietypowy dla budowli kąt pochylenia, czyni ją jedną z najczęściej odwiedzanych budowli na świecie. Słynnej wieży rośnie silna konkurencja. People’s Tower zaprojektowali architekci z pracowni Nudes. Ich budowla, zarówno wygląda oszałamiająco, posiada punkt widokowy na szczycie, jak i wskazuje na symboliczną koegzystencję pomiędzy ludźmi a naturą.

BANER MOBILEB1
Reklama

Natura i kultura

Wieża o nazwie People’s Tower jest niebanalnym przykładem inwencji i wyobraźni architektów oraz skutecznie przemyślanych technologii. Co więcej, budowla, której głównymi elementami są donice z kwiatami, ma posiadać punkt widokowy, z którego rozpościera się widok na górzysty krajobraz.

Jak mówią twórcy People’s Tower, projekt hołduje dwóm, nierozłącznym światom – natury i ludzi, którzy korzystają ze zdobyczy nauki i możliwości technologicznych.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Podleje je dron

Drewniana konstrukcja ukrywa ponad 11 tysięcy ceramicznych doniczek, które chronią wnętrze przed czynnikami atmosferycznymi, a także stanowią o wyjątkowości tej konstrukcji. Każda donica posiada swój własny mikrosystem, obsługiwany przez sztuczną inteligencję. Ma to pomóc w kontroli wilgotności gleby, jej składu oraz potrzeb rośliny dotyczących nawadniania lub nawożenia. Wieża ma posiadać niezależny system gromadzenia deszczówki.

7dqxiSZWqS08DHFJimoJGFUg uFHl96z2MQ EG aBnDLpgMoPxHZTMNIfBBtJGaqZ3kEBJCUVq29PTp IQu8DXaT Cu7ys66Umd6bvC3YIX8d PerP 1HoL7LDfiqIRwImQiOqEK
źródło: Nudes

W momencie zapotrzebowania na wodę lub nawóz, zadanie wykona specjalnie dostosowany dron. Znamy funkcjonalność tych urządzeń w innych wymiarach (kontrolowanie terenu, mapowanie, fotografie), teraz dron zajmie się pielęgnacją roślin. Autonomiczne urządzenie jest samowystarczalne dzięki zamontowanym na wieży panelom fotowoltaicznym. Z kolei woda potrzebna do podlania roślinek, jest pobierana z deszczówki.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Projekt oczekuje na realizację

Na wieżę będą mogli wejść wszyscy zainteresowani tą nietypową budowlą – również osoby niepełnosprawne ruchowo. Będą, choć nie wiadomo kiedy, bo People’s Tower pozostaje na razie jedynie projektem, czekającym na realizację. Inne pomysły zdolnych architektów można zobaczyć tutaj.

4FQuWC0iOMz3rNG6bONA fDcfbfL3Fzhv1A54seV701JSDUdVjcNhfMsvgSLb1wclHBfic7TTLPLfgwmtDGq kuAame5RHgcCP
źródło: Nudes

źródło: Design Boom, Nudes

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.