Indie: Największe inteligentne drzewo PV

Indie: Największe inteligentne drzewo PV

Badacze z Centralnego Instytutu Badawczego Inżynierii Mechanicznej w Indiach (CSIR-CMERI) skonstruowali Drzewo Słoneczne, kompatybilne z Internetem Rzeczy (IoT). Urządzenie może pomóc w prowadzeniu “inteligentnego i precyzyjnego rolnictwa” z wykorzystaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych.

Drzewo fotowoltaiczne

Pierwszy egzemplarz drzewa uruchomiono w Durgapur. Jego konstrukcja składa się z 35 paneli fotowoltaicznych oraz elastycznych ramion, które można przypiąć według indywidualnych potrzeb. Zamontowane moduły mają moc jednostkową równą 330 Wp, czyli łączna moc instalacji wynosi 11,5 kWp. Wytwarzana przez nią energia elektryczna pozwala zaoszczędzić rocznie ok. 10-12 ton dwutlenku węgla oddawanego do atmosfery. Konstruktorzy twierdzą, że to największe fotowoltaiczne drzewo, jakie do tej pory zbudowano.

Drzewo w Internecie Rzeczy

Instalację solarną wyposażono w system sieciowego połączenia z innymi urządzeniami w ramach Internetu Rzeczy. Drzewa mogą dzięki temu przesyłać energię do pomp wodnych, traktorów, czy glebogryzarek według zgłaszanych potrzeb. Ponadto są w stanie współpracować z urządzeniami pomiarowymi w ramach “precyzyjnego rolnictwa”. Na podstawie całodobowych odczytów o wilgotności powietrza, zmian pogodowych, a nawet o stanie gleby, układ w Internecie Rzeczy jest zdolny do precyzyjnej pracy, dostosowanej do sytuacji środowiska. 

„Ten model rolnictwa może zapewnić stały zysk ekonomiczny i pomóc rolnikom przeciwdziałać skutkom niepewnych wahań w działalności związanej z rolnictwem, czyniąc je bardziej zrównoważonym pod względem gospodarczym i energetycznym”czytamy w komunikacie CSIR-CMERI.

Wsparcie dla rolników w Indiach

Koszt jednego drzewa to około 10,268 tys. dolarów. Indyjscy rolnicy mogą uwzględnić jego zakup w swoich inwestycjach w ramach krajowego programu wsparcia tego sektora. Chodzi tutaj o realizację przedsięwzięć, które wykorzystują energię odnawialną w rolnictwie. 

ev sustainability digital ad 300x250 921167513 PL final jun28 1
ev sustainability digital ad 750x200 949073423 PL PL Aug22 final 1

źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.