Redukcja plastikowych opakowań o połowę? Raport Greenpeace

Redukcja plastikowych opakowań o połowę? Raport Greenpeace

Dławiące się stworzenia morskie, zaśmiecone plaże oraz cząsteczki w tkankach ludzkich – to tylko niektóre zagrożenia płynące z plastiku jednorazowego użytku. Pomimo naukowych dowodów i rosnącej presji ze strony społeczeństwa, ilość plastikowych opakowań na półkach brytyjskich supermarketów wzrasta. W 2018 roku wartość ta przekroczyła 900 tys. ton. 

Podcast

Plastik jest niezastępowalny? 

Według Greenpeace’u największym źródłem zanieczyszczeń są plastikowe opakowania oraz przedmioty jednorazowego użytku. Organizacja podkreśla jednak, że zredukowanie zużycia tego materiału w jednym obszarze może przyczynić się do problemów w innym. Na przykład stosowanie papierowych opakowań może skutkować nadmierną wycinką drzew. Z kolei zwrot w stronę mniej szkodliwego bioplastiku, do produkcji którego wykorzystywane są rośliny, może spowodować niedobory ziemi uprawnej.

Zamiast plastikowych reklamówek…

W 2019 roku Greenpeace podjęło współpracę z brytyjskimi supermarketami i ekspertami z 3Keel. Jej wynikiem była analiza wskazująca 13 kategorii produktów, przy pakowaniu których używano plastiku, mimo iż nie było to konieczne. Najliczniejszymi z grup okazały się warzywa i owoce, które Greenpeace zaleciło sprzedawać luzem. Natomiast w przypadku pozostałych towarów (np. napojów, kosmetyków, chemii gospodarczej) skutecznym rozwiązaniem okazałyby się pojemniki wielokrotnego użytku. Klienci mogliby powrócić z nimi do sklepu i ponownie napełnić.

Pandemia inspiracją do zmian

Podczas pandemii częściej niż kiedykolwiek podnoszono problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Jednocześnie klienci masowo decydowali się na zakupy z opcją dostawy do domu. Zainspirowało to niektóre przedsiębiorstwa do wprowadzania zmian. Na początku lipca sieć supermarketów Tesco rozpoczęła testy opakowań wielokrotnego użytku obejmujące 150 produktów spożywczych i higienicznych, w tym jogurty Danone i płyn do prania Persil. W ramach akcji klient, po zużyciu produktu, może za pośrednictwem firm kurierskich zwrócić jego opakowanie. Trafia ono do firmy Ecolab, gdzie zostaje umyte i odpowiednio przygotowane do ponownego wykorzystania.

Źródło: greenpeace.org.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.