Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Redukcja plastikowych opakowań o połowę? Raport Greenpeace

plastik

Redukcja plastikowych opakowań o połowę? Raport Greenpeace

Dławiące się stworzenia morskie, zaśmiecone plaże oraz cząsteczki w tkankach ludzkich – to tylko niektóre zagrożenia płynące z plastiku jednorazowego użytku. Pomimo naukowych dowodów i rosnącej presji ze strony społeczeństwa, ilość plastikowych opakowań na półkach brytyjskich supermarketów wzrasta. W 2018 roku wartość ta przekroczyła 900 tys. ton. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Plastik jest niezastępowalny? 

Według Greenpeace’u największym źródłem zanieczyszczeń są plastikowe opakowania oraz przedmioty jednorazowego użytku. Organizacja podkreśla jednak, że zredukowanie zużycia tego materiału w jednym obszarze może przyczynić się do problemów w innym. Na przykład stosowanie papierowych opakowań może skutkować nadmierną wycinką drzew. Z kolei zwrot w stronę mniej szkodliwego bioplastiku, do produkcji którego wykorzystywane są rośliny, może spowodować niedobory ziemi uprawnej.

Zamiast plastikowych reklamówek…

W 2019 roku Greenpeace podjęło współpracę z brytyjskimi supermarketami i ekspertami z 3Keel. Jej wynikiem była analiza wskazująca 13 kategorii produktów, przy pakowaniu których używano plastiku, mimo iż nie było to konieczne. Najliczniejszymi z grup okazały się warzywa i owoce, które Greenpeace zaleciło sprzedawać luzem. Natomiast w przypadku pozostałych towarów (np. napojów, kosmetyków, chemii gospodarczej) skutecznym rozwiązaniem okazałyby się pojemniki wielokrotnego użytku. Klienci mogliby powrócić z nimi do sklepu i ponownie napełnić.

Pandemia inspiracją do zmian

Podczas pandemii częściej niż kiedykolwiek podnoszono problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem. Jednocześnie klienci masowo decydowali się na zakupy z opcją dostawy do domu. Zainspirowało to niektóre przedsiębiorstwa do wprowadzania zmian. Na początku lipca sieć supermarketów Tesco rozpoczęła testy opakowań wielokrotnego użytku obejmujące 150 produktów spożywczych i higienicznych, w tym jogurty Danone i płyn do prania Persil. W ramach akcji klient, po zużyciu produktu, może za pośrednictwem firm kurierskich zwrócić jego opakowanie. Trafia ono do firmy Ecolab, gdzie zostaje umyte i odpowiednio przygotowane do ponownego wykorzystania.

Źródło: greenpeace.org.uk

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.