Gigantyczna farma solarna zasilająca produkcję aluminium

Zjednoczone Emiraty Arabskie podały, że będą pierwszym krajem na świecie, który do produkcji aluminium wykorzysta energię słoneczną, wytwarzaną w elektrowni fotowoltaicznej.

Wielka zmiana

Po zawarciu umowy partnerskiej dotyczącej ogromnej inwestycji w budowę farmy solarnej, firmy ogłosiły swoje cele i przewidywania dotyczące projektu. Przedsiębiorstwo Utility Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) będzie dostarczać rocznie 560 GWh energii z Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park do przedstawiciela przemysłu metali Emirates Global Aluminium (EGA). Umowa pomiędzy firmami ma umożliwić produkcję 40 000 ton aluminium w pierwszym roku działania farmy z możliwością zwiększenia tej liczby. 

Ta inwestycja to jedna z większych ogłoszonych ostatnio decyzji, związanych z wykorzystaniem OZE w masowym przemyśle wytwórczym.

Przemysł aluminium

Moc uzyskana z paneli fotowoltaicznych pozwoli zasilić zakład produkcyjny, którego celem jest wytwarzanie nowej marki “zielonego aluminium” o nazwie CelestiAL. Towar ma być skierowany na eksport i sprzedawany na całym świecie. Decyzja o utworzeniu farmy fotowoltaicznej to odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowania klientów na ekologiczne źródła energii, a także produkty tworzone w zeroemisyjnym procesie. Przedsiębiorstwa całego świata mają zresztą konkretne cele z zakresu dekarbonizacji gałęzi przemysłu.

Wraz z przemysłem chemicznym, sektor metali należy do grupy gałęzi zarówno energochłonnych, jak i branż, w których proces dekarbonizacji jest skomplikowany i opieszały – także ze względu na koszty i wymianę dotychczasowych węglowych instalacji. Jednym z projektów, zmieniającym energetyczne oblicze sektora metali jest Norsk Hydro, który zamienił paliwa kopalne na OZE – energię wiatrową.

Abdulnasser Bin Kalban, dyrektor generalny EGA, skomentował wspólną inwestycję:

Aluminium jest lekkim, mocnym i nieskończenie wiele razy przetwarzanym metalem, a te właściwości oznaczają, że jako materiał odgrywa istotną i globalną rolę w przyszłości świata. Ważne jest jednak również to, w jaki sposób aluminium jest wytwarzane. A powinno się to odbywać także w zrównoważonym procesie.

źródło: rechargenews.com