Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Gigantyczna farma solarna zasilająca produkcję aluminium

emirates

Gigantyczna farma solarna zasilająca produkcję aluminium

Zjednoczone Emiraty Arabskie podały, że będą pierwszym krajem na świecie, który do produkcji aluminium wykorzysta energię słoneczną, wytwarzaną w elektrowni fotowoltaicznej.

BANER MOBILEB1
Reklama

Wielka zmiana

Po zawarciu umowy partnerskiej dotyczącej ogromnej inwestycji w budowę farmy solarnej, firmy ogłosiły swoje cele i przewidywania dotyczące projektu. Przedsiębiorstwo Utility Dubai Electricity and Water Authority (DEWA) będzie dostarczać rocznie 560 GWh energii z Mohammed bin Rashid Al Maktoum Solar Park do przedstawiciela przemysłu metali Emirates Global Aluminium (EGA). Umowa pomiędzy firmami ma umożliwić produkcję 40 000 ton aluminium w pierwszym roku działania farmy z możliwością zwiększenia tej liczby. 

Ta inwestycja to jedna z większych ogłoszonych ostatnio decyzji, związanych z wykorzystaniem OZE w masowym przemyśle wytwórczym.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Przemysł aluminium

Moc uzyskana z paneli fotowoltaicznych pozwoli zasilić zakład produkcyjny, którego celem jest wytwarzanie nowej marki “zielonego aluminium” o nazwie CelestiAL. Towar ma być skierowany na eksport i sprzedawany na całym świecie. Decyzja o utworzeniu farmy fotowoltaicznej to odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowania klientów na ekologiczne źródła energii, a także produkty tworzone w zeroemisyjnym procesie. Przedsiębiorstwa całego świata mają zresztą konkretne cele z zakresu dekarbonizacji gałęzi przemysłu.

Wraz z przemysłem chemicznym, sektor metali należy do grupy gałęzi zarówno energochłonnych, jak i branż, w których proces dekarbonizacji jest skomplikowany i opieszały – także ze względu na koszty i wymianę dotychczasowych węglowych instalacji. Jednym z projektów, zmieniającym energetyczne oblicze sektora metali jest Norsk Hydro, który zamienił paliwa kopalne na OZE – energię wiatrową.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Abdulnasser Bin Kalban, dyrektor generalny EGA, skomentował wspólną inwestycję:

Aluminium jest lekkim, mocnym i nieskończenie wiele razy przetwarzanym metalem, a te właściwości oznaczają, że jako materiał odgrywa istotną i globalną rolę w przyszłości świata. Ważne jest jednak również to, w jaki sposób aluminium jest wytwarzane. A powinno się to odbywać także w zrównoważonym procesie.

źródło: rechargenews.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.