Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Materiał z pancerzy krewetek – nowy zamiennik zwierzęcej skóry

Materiał z pancerzy krewetek – nowy zamiennik zwierzęcej skóry

Względy ekologiczne i humanitarne sprawiają, że naukowcy i designerzy intensywnie poszukują zamiennika skóry naturalnej. Nową obiecującą technologię opracował wietnamski inżynier Uyen Tran. Odpowiedni surowiec znalazł on na dnie oceanu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Krewetki – powszechny rarytas

Krewetki w naszej strefie klimatycznej są kulinarnym rarytasem, na który nie każdy może sobie pozwolić. Jednak po drugiej stronie globu owoce morza są odpowiednikiem naszej piersi z kurczaka. Stanowią podstawę wszystkich dań, zwłaszcza w Azji. Stąd olbrzymia ilość odpadów z ich konsumpcji. Jak obliczył pomysłodawca nowego materiału, co roku wyrzuca się ponad 8 milionów ton pancerzy krewetek.

Materiał Tomtex

Aby wykorzystać potencjał twardych i wytrzymałych pancerzy, które lądują na śmietniku, powstała koncepcja nowej tkaniny. Nazwano ją Tomtex. Oprócz pozostałości skorupiaków, podstawowym jej składnikiem są fusy z kawy. Tych marnuje się corocznie jeszcze więcej, bo aż 18 milionów ton.

Material z pancerzy krewetek whitemad3 2048x1150 1

Obiecujące właściwości

Wymyślona przez Wietnamczyka technologia wydaje się bardzo dobrą alternatywą dla skóry pochodzenia zwierzęcego. Inżynier Tran przekonuje, że materiał z pancerzy ma bardzo podobne parametry do obecnie używanych skór licowych. Jest bardzo wytrzymały, ale również elastyczny. Dzięki temu przy zachowaniu odpowiedniej twardości, będzie możliwe dowolne jego formowanie. 

Duża gama możliwości

Co więcej, możliwe również będzie farbowanie materiału w dowolny sposób, z użyciem naturalnych barwników. Są to na przykład wysuszone warzywne obierki lub ochra. Warto również dodać, że jeśli zabraknie pancerzy, do skóry można dodać ości ryb.

Materiał będzie w pełni biodegradowalny i przyjazny dla środowiska. Wszystkie składniki pomysłodawca zbierał z lokalnych targów i restauracji. Czy duże domy mody zdecydują się na inwestycję w ten obiecujący produkt? Miejmy nadzieję, że tak…

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.