Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odkurzacz w 100% z odzyskanych materiałów

odkurzacz

Odkurzacz w 100% z odzyskanych materiałów

Marka Electrolux nie pierwszy raz prezentuje konsumentom sprzęt, który pochodzi z surowców przetworzonych. Linia Green Collection jest przyjazna dla środowiska, a sprzęty z tej serii wykonano aż w 70% z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Marka posunęła się o krok dalej i razem z firmą Stena Recycling stworzyła rewolucyjny odkurzacz wyprodukowany w 100% z tworzyw z odzysków.

BANER MOBILEB1
Reklama

Zdrowsze powietrze i czysty dom dzięki trendowi zero waste? Dlaczego nie! Planeta jak nigdy dotąd jest obciążona milionem ton zalegających odpadów. Electrolux zdał sobie z tego sprawę już dawno, jednak dopiero teraz światło dzienne ujrzał prototyp odkurzacza w pełni wpisujący się w myśl zrównoważonego gospodarowania odpadami. Szwedzki projekt MADE TO BE RE-MADE jest ważnym krokiem na drodze do gospodarki o obiegu zamkniętym.

Ekologiczne odkurzanie

Efektywna współpraca Electroluxa i Steny zaowocowała pojawieniem się pionierskiego odkurzacza. Sugestywna nazwa odnosi się do działań na rzecz zrównoważonego rozwoju, o który tak silnie apelują dziś niemal wszyscy naukowcy, ekolodzy, politycy, a nawet duchowni. Electrolux i Stena są dumni z najnowszego urządzenia, które ma być wzorem do naśladowania oraz symbolem zrównoważonego rozwoju. Obie firmy podkreślają, że wytwórcy powinni częściej zwracać uwagę za zintegrowany proces projektowania, produkcji i recyklingu.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Henrik Sundström, Head of Sustainability w Electrolux komentuje najnowsze odkrycie na stronie Stena Recycling:

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

– Projekt nakreślił wiele aspektów, które musimy brać pod uwagę na drodze ku zamknięciu obiegu materiałów. Od projektowania produktu i wykorzystania materiałów, po nowe modele biznesowe, istniejące wymagania prawne, a także kwestie jakości i bezpieczeństwa, które są równie istotne. Musimy znaleźć równowagę w zwiększaniu ilości ponownie wykorzystywanych i pochodzących z recyklingu materiałów, tworząc produkty zoptymalizowane pod kątem dalszego recyklingu po zakończeniu ich użytkowania.

Sam odkurzacz powstał dzięki wykorzystaniu zużytych elektrośmieci: części komputerów czy suszarek do włosów. Prototyp ma inicjować globalną przemianę w kwestii segregowania odpadów. Szwedzki Electrolux inicjuje tę zmianę, stając się pierwszą firmą prezentującą sprzęt pochodzący w 100% z recyklingu. Odkurzacz ma też służyć analizie możliwości zamykania obiegu materiałów dla urządzeń gospodarstw domowych.

To właśnie w rękach wielkich marek spoczywa przyszłość naszej planety. Promocja użytecznego, w pełni recyklingowanego sprzętu, jakim jest odkurzacz, zawiera w sobie cenny przekaz, promujący nowe i bardziej świadome spojrzenie na zjawisko konsumpcji. Jak donosi sam Electrolux, firma przoduje w dążeniu do zrównoważonego rozwoju w branży AGD. Marka informuje, że od 2005 roku zredukowała o 75% bezwzględną emisję CO2.

Wspólna praca na rzecz recyklingu

Jak czytamy na stronie Steny Recycling, odpowiednie zarządzanie odpadami to klucz do nowej, czystszej rzeczywistości. 

Uzasadnione ekonomicznie i odpowiedzialne zarządzanie odpadami to coś więcej niż codzienne gospodarowanie odpadami. To przede wszystkim zmiana perspektywy i zapanowanie nad całym procesem produkcyjnym. Pozwala to uzyskać pełny obraz przepływu materiałów, od ich przyjęcia do opuszczenia firmy, zarówno w formie produktów, jak i odpadów. Wyznaczanie celów gospodarowania odpadami i produktami resztkowymi może ułatwić dokonanie prawidłowej oceny sytuacji.

Jednym z celów firmy jest osiągnięcie kolejnego poziomu w zarządzaniu odpadami. Aby ocenić, czy dany produkt jest  w pełni recyklingowany trzeba przeanalizować każdą, nawet najmniejszą część oraz obliczyć proporcję wykorzystania tych materiałów w przyszłości. Do tej pory Stena Recycling wsparła takie marki, jak Volvo oraz SKF (szwedzki producent łożysk), tworząc wizję nowoczesnej i zrównoważonej przyszłości.

Jak podkreśla Stena Recycling, szwedzki przemysł ma ogromny potencjał oraz odpowiednie warunki, aby stać się pionierem w dziedzinie gospodarki o obiegu zamkniętym.

Źródło: stenarecycling.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.