Śmieciomaty z nagrodami w Krakowie

W Krakowie pojawiły się innowacyjne śmieciomaty, do których możemy wyrzucić zużyte butelki plastikowe i puszki po napojach. To odpowiedź na wniosek mieszkańców w ramach Budżetu Obywatelskiego. Krakowianie mogą działać na rzecz ochrony środowiska a przy okazji… zdobywać nagrody!

Proekologiczne działania

Idea montowania śmieciomatów wpisuje się w proekologiczne działania, które miasto prowadzi od kilku lat. W ramach tych działań chce edukować i uwrażliwiać mieszkańców na tematy związane z ochroną środowiska, ekologią i troską o naturę. I takie zadanie mają też śmieciomaty. Miasto w ten sposób chce zachęcić wszystkich do regularnej segregacji plastikowych butelek oraz puszek po napojach. To właśnie te odpady stanowią jeden z największych problemów w gospodarstwach domowych. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak to działa?

Sprzęt będzie działał na zasadach programu lojalnościowego. Aby ułatwić zbieranie punktów stworzona została specjalna aplikacji mobilna ECO Portfel. Można ją bezpłatnie pobrać na telefon. Wrzucając butelkę lub puszkę do śmieciomatu należy zeskanować swój indywidualny kod. Za każdy wrzucony produkt otrzymamy ekopunkt. Po uzbieraniu odpowiedniej liczby punktów, można wymienić je na wybrany ekogadżet. Nagrody są do odebrania w punktach InfoKraków – Pawilon Wyspiańskiego, plac Wszystkich Świętych 2 lub osiedle Zgody 7, Nowa Huta.

Akcja segregacja

Urządzenia mają szansę pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów. Nadal nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ważna jest segregacja i że niezgnieciona butelka zajmuje dużo miejsca w koszu. Skuteczna edukacja to podstawa.

Miejsca, gdzie znajdują się śmieciomaty

– Krakowski Ośrodek Sportowo-Rekreacyjnym „Kurdwanów Nowy”, ul. Wysłouchów 34a,

– Com-Com Zone na Kozłówce, ul. Facimiech 32,

– Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 158, ul. Strąkowa 3a.

Źródło: krakow.pl