Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

elektrownia

Pierwsza w Polsce elektrownia fotowoltaiczna w technologii 4.0

Budowę elektrowni fotowoltaicznej opartej na technologii 4.0 rozpoczęła firma KGHM ZANAM, jeden z największych w kraju producentów maszyn i urządzeń dla sektora górniczego. W pobliżu budowy powstała już w pełni funkcjonalna minielektrownia.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Technologia 4.0 – co to oznacza?

Elektrownia fotowoltaiczna KGHM ZANAM ma być w pełni zinformatyzowana i zautomatyzowana. Dodatkowo zostanie wyposażona w wirtualną dyspozytornię (Control Room). Dzięki systemowi monitorowania diagnostyka stanu technicznego i zdalne wykrywanie usterek jest możliwe przez całą dobę, siedem dni w tygodniu. Natomiast zaawansowane algorytmy analityczne oparte na przetwarzaniu ogromnych zbiorów danych, uczeniu maszynowym i metodach sztucznej inteligencji są wykorzystywane przy monitoringu stanu paneli fotowoltaicznych oraz falowników. Obiekt zostanie wybudowany zgodnie z zalecanymi przez Międzynarodową Agencję Energii kierunkami rozwoju energetyki fotowoltaicznej.

Budowa elektrowni fotowoltaicznej to dla nas duży krok w kierunku samowystarczalności energetycznej przy wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii. To istotny element polityki niskoemisyjnej gospodarki energetycznej KGHM i korzyść dla lokalnej społecznościmówi prezes KGHM ZANAM Bernard Cichocki.

Budowa na pełnych obrotach

Budowa elektrowni ma zakończyć się jeszcze w 2020 roku. Firma zapowiada, że roczny poziom produkowanej energii będzie utrzymywał się na poziomie ok. 3 GWh. Do 2030 roku KGHM Polska Miedź aż połowę zapotrzebowania na energię pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. KGHM prowadzi jeszcze dwa projekty fotowoltaiczne: na terenie Oddziału Zakład Hydrotechniczny oraz przy Hucie Miedzi Głogów. Elektrownia ma objąć obszar o wielkości 39,5 tys. m kw. Będzie ona wyposażona w 9534 panele fotowoltaiczne, a łączna długość ustawionych w rzędzie paneli to ponad 15 km. Docelowa moc elektrowni – 3,146 MWp, a roczny poziom produkcji energii – ok. 3 GWh.

Źródło: PAP, kghmzanam.com; fot. KGHM ZANAM

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.