W Hiszpanii powstała pierwsza pływająca elektrownia fotowoltaiczna

W Hiszpanii powstała pierwsza pływająca elektrownia fotowoltaiczna

Ukończono budowę pierwszej hiszpańskiej pływającej farmy fotowoltaicznej. Teraz zostanie obiektem do testowania nowych technologii.

Podcast

Pierwsza hiszpańska farma PV na wodzie

Specjalizująca się w budowaniu instalacji OZE, hiszpańska firma Acciona, zakończyła budowę oraz przyłączyła do sieci pierwszą w Hiszpanii pływającą farmę fotowoltaiczną o mocy 1,1 MWp. Znajduje się ona na zbiorniku wodnym Sierra Brava w pobliżu miasta Cáceres (region Extremadura).

Pływająca elektrownia jako obiekt doświadczalny

Firma zakomunikowała, że instalacja będzie służyć jako obiekt do testowania technologii dla pływającej fotowoltaiki. Farma składa się z platform, na których zamontowano różne rodzaje paneli, w odmiennych układach i nachyleniu. 

Acciona będzie porównywała wydajności razem z kosztami instalacyjnymi i konserwacyjnymi każdego z rozwiązań. Dzięki temu ma szansę opracować możliwie najbardziej wydajne rozwiązania dla pływających elektrowni solarnych. Choć szczegóły dotyczące producentów paneli są nieznane, udało się ustalić, że jednym z wykorzystanych typów modułów jest bifacial.  

Źródło zdjęcia: Acciona

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.