Śmieciomaty pojawiły się w jednym z polskich miast

Wieluń został pierwszym polskim miastem, które wprowadziło automaty umożliwiające odbiór i właściwą segregację surowców wtórnych. „Recyklomaty” – bo tak brzmi oficjalna nazwa urządzeń, pojawiły się na ulicach tego miasta w pierwszych dniach lipca bieżącego roku. Ich celem jest zachęcenie mieszkańców do segregacji śmieci.

Za każdą oddaną sztukę surowca wtórnego otrzymuje się punkty, które można wymienić na specjalne nagrody. Do śmieciomatów można oddawać zużyte plastikowe butelki typu PET, aluminiowe puszki bądź kartony, a urządzenie dzięki wbudowanemu skanerowi ustali, z jakim typem odpadów ma do czynienia i przydzieli je do właściwego pojemnika.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Korzystanie z automatu jest możliwe dzięki zastosowaniu aplikacji mobilnej. Należy ją wcześniej pobrać i zainstalować w telefonie. Zlicza ona punkty zdobyte przez indywidualnych klientów za sprawą oddawania surowców wtórnych do śmieciomatu – uzyskane w ten sposób punkty można wymienić na wiele usług lokalnych, w tym m.in. zniżki na komunikację miejską lub bilety do kina. Działanie urządzenia jest monitorowane, więc co urzędnicy mają dostęp do raportów oraz pozostałych danych związanych z realizacją projektu.

Budowa śmieciomatu została oparta na rozwiązaniach opracowanych przez polskich inżynierów. Do wykonania urządzenia wykorzystano dwie części składowe: prototyp automatów służących do segregacji odpadów oraz system informatyczny o nazwie Platforma EcoTech System.

Władze miasta widzą w zastosowaniu śmieciomatów szereg zalet. Podkreślają, że jest to promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, realizowanie postulowanej przez Ministerstwo Rozwoju Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, budowanie świadomości ekologicznej i właściwych nawyków związanych z gospodarowaniem odpadami, zmniejszenie ilości śmieci zalegających na wysypiskach, a także realizowanie papieskiej encykliki „Laudato Si”.

Czas pokaże, czy idea wcielona w życie w liczącym niespełna 24 tys. mieszkańców Wieluniu zainspiruje do działania większe polskie miasta.

Jak działa śmieciomat, można zobaczyć w materiale Polskiego Radia Łódź.