Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Śmieciomaty pojawiły się w jednym z polskich miast

Śmieciomaty pojawiły się w jednym z polskich miast

Wieluń został pierwszym polskim miastem, które wprowadziło automaty umożliwiające odbiór i właściwą segregację surowców wtórnych. „Recyklomaty” – bo tak brzmi oficjalna nazwa urządzeń, pojawiły się na ulicach tego miasta w pierwszych dniach lipca bieżącego roku. Ich celem jest zachęcenie mieszkańców do segregacji śmieci.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Za każdą oddaną sztukę surowca wtórnego otrzymuje się punkty, które można wymienić na specjalne nagrody. Do śmieciomatów można oddawać zużyte plastikowe butelki typu PET, aluminiowe puszki bądź kartony, a urządzenie dzięki wbudowanemu skanerowi ustali, z jakim typem odpadów ma do czynienia i przydzieli je do właściwego pojemnika.

Korzystanie z automatu jest możliwe dzięki zastosowaniu aplikacji mobilnej. Należy ją wcześniej pobrać i zainstalować w telefonie. Zlicza ona punkty zdobyte przez indywidualnych klientów za sprawą oddawania surowców wtórnych do śmieciomatu – uzyskane w ten sposób punkty można wymienić na wiele usług lokalnych, w tym m.in. zniżki na komunikację miejską lub bilety do kina. Działanie urządzenia jest monitorowane, więc co urzędnicy mają dostęp do raportów oraz pozostałych danych związanych z realizacją projektu.

Budowa śmieciomatu została oparta na rozwiązaniach opracowanych przez polskich inżynierów. Do wykonania urządzenia wykorzystano dwie części składowe: prototyp automatów służących do segregacji odpadów oraz system informatyczny o nazwie Platforma EcoTech System.

Władze miasta widzą w zastosowaniu śmieciomatów szereg zalet. Podkreślają, że jest to promowanie gospodarki o obiegu zamkniętym, realizowanie postulowanej przez Ministerstwo Rozwoju Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju w ramach Krajowych Inteligentnych Specjalizacji, budowanie świadomości ekologicznej i właściwych nawyków związanych z gospodarowaniem odpadami, zmniejszenie ilości śmieci zalegających na wysypiskach, a także realizowanie papieskiej encykliki „Laudato Si”.

Czas pokaże, czy idea wcielona w życie w liczącym niespełna 24 tys. mieszkańców Wieluniu zainspiruje do działania większe polskie miasta.

Jak działa śmieciomat, można zobaczyć w materiale Polskiego Radia Łódź.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.