Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

“Plastikowi przestępcy” zidentyfikowani. Wiemy, które koncerny produkują najwięcej plastiku #breakfreefromplastic

“Plastikowi przestępcy” zidentyfikowani. Wiemy, które koncerny produkują najwięcej plastiku #breakfreefromplastic

W ciągu dziewięciu miesięcy międzynarodowy zespół wolontariuszy sortował 187 000 kawałków plastikowych śmieci zebranych podczas 239 zbiórek odpadów w 42 krajach na całym świecie. Opublikowane we wtorek wyniki pokazują, że największymi “plastikowymi przestępcami” są Coca-Cola, Pepsi i Nestle. Cały raport dostępny jest tutaj w języku angielskim.

BANER MOBILEB1
Reklama

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Na Twitterze można znaleźć tysiące zdjęć takich jak te podpisanych pytaniem: “Coca-Colo, czy to Twoje?” Plastikowe odpady brandowane marką Coca-Coli można było znaleźć w aż 40 z 42 uczestniczących w audycie krajów. W zgromadzonych śmieciach podczas 239 zbiórek ponad 75% zgłosiło, że znalazło produkty oznaczone właśnie tą marką wzdłuż wybrzeża, linii brzegowej, parków i ulic. Najbardziej obrywa się Coca-Coli, ale kolejne miejsca w rankingu zajmują następujące korporacje: Danone, Mondelez International, Procter & Gamble, Unilever, Perfetti van Melle, Mars Incorporated i Colgate-Palmolive.

Opublikowanym raportem Greenpeace chce zmusić gigantów do ograniczenia jednorazowych, niepotrzebnych opakowań. Akcja ma na celu zmotywowanie koncernów, zarabiających miliardy i przyczyniających się do zanieczyszczania środowiska plastikowymi odpadami, do brania odpowiedzialności za pozostawione na naszej planecie śmieci. Przypomnijmy, że śmieci te trafiają do wód, a tam połykane są przez żyjące w nich organizmy, przez co część z nich ginie.

Planowany wzrost ilości tworzyw sztucznych aż o 40% jeszcze bardziej negatywnie wpłynie na środowisko, a i bez tego system gospodarowania odpadami jest w kryzysie. Obowiązek powstrzymania go, zaczyna się tam, gdzie rozpoczyna się produkcja śmieci. Korporacje muszą wziąć odpowiedzialność od momentu sprzedaży opakowań po ich degradację.

Ludzie mają siłę, by rozliczać korporacje z produkowanych przez nich odpadów, które negatywnie wpływają na środowisko naturalne. Trzeba tylko ich w tej kwestii uświadomić. Potwierdzeniem tego wpływu może być akcja aktywistów, którzy wysyłali puste opakowania po chipsach Walkers do siedziby producenta, co doprowadziło do deklaracji zmiany opakowań. Działania były nagłośnione na Twitterze zdjęciami z hashtagiem #packetinwalkers. Temat ten został poruszony w artykule “Fala plastikowych opakowań po chipsach zalała brytyjską pocztę w ramach kampanii ekologicznej”.

Firmy muszą wziąć odpowiedzialność za problem, wprowadzając trwałe rozwiązania. Coraz więcej takich akcji podejmowanych przez społeczeństwo jak i władze zagwarantuje powodzenie w walce o środowisko.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.