Vespa Elettrica – kultowy skuter firmy Piaggio w wersji elektrycznej

Vespa Elettrica to elektryczna wersja kultowego skutera Vespa i pierwsza inicjatywa tej firmy w branży EV. Sprzedaż pojazdu na rynek europejski ruszy wkrótce.

Vespa Elettrica rozpoczęła produkcję w zeszłym miesiącu po prawie dwóch latach zwiastunów i zapowiedzi. Na razie ten skuter elektryczny jest dostępny tylko w przedsprzedaży na stronie dla klientów z krajów strefy euro, a jego cena została ustalona na 6,390 euro.

Firma przedstawiła również swoją pierwszą opcję finansowania: „Vespa Elettrica jest dostępna w głównych krajach strefy euro w cenie 6,390 € lub alternatywnie dzięki nowemu rozwiązaniu zakupowemu opartemu na niskich comiesięcznych płatnościach w wysokości 99 €. Oprócz niewielkiego wkładu miesięczna rata obejmuje także Vespa Care, pakiet zapewniający planową konserwację pojazdów (co 36 miesięcy lub 10 000 km), 12-miesięczne przedłużenie gwarancji, regularną kontrolę akumulatora i pomoc drogową wzbogaconą o usługi specjalne”.

Mimo startu sprzedaży na rynkach europejskich, Piaggio już planuje wydać Vespa Elettrica w USA i Azji na początku przyszłego roku: „Szeroki zakres sprzedaży Vespa Elettrica za pośrednictwem sieci dealerów Piaggio rozpocznie się w listopadzie, by zbiegać się z pokazem motocyklowym EICMA 2018 w Mediolanie. Sprzedaż rozpocznie się w Europie, a następnie zostanie rozszerzona na USA i Azję na początku 2019 roku”.

Vespa Elettrica wyposażona zostanie w silnik prądu stałego o mocy 2 kW (2,7 KM), mocy szczytowej 4 kW (5,4 KM) i momencie obrotowym przekraczającym 200 NM. Bateria litowa powinna zapewnić zasięg około 100 km (62 mil). Do pełna będzie można ją naładować w ciągu 4 godzin. Producent zapewnia o 1000 cyklach ładowania, co przełoży się na około 50 000 – 70 000 km jazdy.

Piaggio konsekwentnie unika podania jakichkolwiek szczegółów na temat maksymalnej prędkości pojazdu. Wskazuje jedynie, że dostępny będzie m.in. wolniejszy tryb „eco”, który ogranicza prędkość do 30 km/h.