Kupa plastiku, czyli co z nas wychodzi

Rocznie 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu. Gdy już znajdzie się w wodzie, rozpada się na kawałki. Najmniejsze jego cząstki mają mniej niż 5 milimetrów, a część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Niektóre fragmenty pozostają zawieszone na różnych głębokościach, inne trafiają do organizmów morskich – ryb i skorupiaków. Te drobinki plastiku prędzej czy później dostarczy na nasz stół dorsz, łosoś albo pyszne krewetki.

Jak wygląda spalarnia odpadów od środka? Dzień otwarty “eko”spalarni w Krakowie

Ostatnio coraz więcej mówi się o gospodarce odpadowej. Jednym z proekologicznych sposobów jest ich utylizacja termiczna. Niewiele osób wie jak wygląda cały proces. Mieszkańcy Krakowa mieli okazję ostatnio się tego dowiedzieć. 6 października odbył się dzień otwarty w krakowskim Zakładzie Termicznej Obróbki Odpadów.

Odpady paliwem przyszłości?

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości” i scenę, w której młody Marty McFly widzi auto swoich marzeń? Niewiele osób zwraca uwagę na to, że samochód ten napędzany jest energią wytworzoną z odpadów. I o ile perspektywa cofania się w czasie dzięki wehikułowi nadal wydaje się być odległa, to o tyle perspektywa użycia śmieci jako paliwa wcale tak daleka od rzeczywistości nie jest.

Jak działa nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów?

Dążenie do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym coraz częściej staje się celem nowych oraz modernizowanych zakładów gospodarowania odpadami. O nowoczesnych sposobach przetwarzania śmieci oraz przyszłości jednej z takich proekologicznych instytucji opowiedział Michał Manowski z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jarocinie.

Bezwonna i niskoemisyjna gospodarka odpadowa – jak to robią Estończycy?

W 2013 roku koncern energetyczny Eesti Energia uruchomił elektrociepłownię koło Tallina. Zakład ten rocznie przekształca aż 250 tys. ton zmieszanych odpadów. To pozwala zaoszczędzić ok. 70 mln m3 gazu ziemnego. Obróbka termiczna śmieci pozwala odzyskać ok. 85% energii i zniwelować ich przykry zapach. Dla porównania krakowska spalarnia rocznie jest w stanie przerobić ok. 220 tys. ton odpadów, które przekształca na w ok. 65 MW energii elektrycznej i 28 MW energii cieplnej. To dobry wynik.