Codzienny raport smogowy – 3.08.

W sobotę o poranku w całym kraju dobra jakość powietrza – zapowiada się więc dzień bez smogu i oby tak dalej. Synoptycy przewidują, że po południu na niebie mogą pojawić się chmury niosące przelotny deszcz i lokalne burze. Podobno najpogodniej ma być w północno-zachodniej Polsce. Wiecie, że do naszego kraju trafiło już ponad 65 tys. ton śmieci spoza Unii Europejskiej? To odpady z Australii, Nowej Zelandii, Nigerii czy Etiopii.

Branża odpadowa ma problem z szarą strefą

Najnowszy raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2018/19” sporządzony przez Global Compact Network Poland (GCNP) opisuje szarą strefę i analizuje zjawiska występujące w branży paliwowej, hazardowej, odpadowej oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pokazane zostały w nim trendy w działaniach przestępców gospodarczych wykorzystujących luki prawne.

Codzienny raport smogowy – 5.07.

Piątek z dobrej jakości powietrzem, można zaczynać weekend! Słyszeliście o programie termomodernizacyjnym “Stop smog”, który ma wystartować w 2024 roku? Jego budżet to ponad 1,2 mld zł, a większość tych pieniędzy ma pochodzić z opłaty recyklingowej ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie foliowych siateczek. Według prezesa fundacji Nasza Ziemia opłaty recyklingowe powinny służyć raczej budowaniu systemowej gospodarki odpadami, niż być przesuwane na inne działania. Jak myślicie?

Kupa plastiku, czyli co z nas wychodzi

Rocznie 8 milionów ton plastiku trafia do oceanu. Gdy już znajdzie się w wodzie, rozpada się na kawałki. Najmniejsze jego cząstki mają mniej niż 5 milimetrów, a część z nich jest niewidoczna gołym okiem. Niektóre fragmenty pozostają zawieszone na różnych głębokościach, inne trafiają do organizmów morskich – ryb i skorupiaków. Te drobinki plastiku prędzej czy później dostarczy na nasz stół dorsz, łosoś albo pyszne krewetki.

Jak wygląda spalarnia odpadów od środka? Dzień otwarty “eko”spalarni w Krakowie

Ostatnio coraz więcej mówi się o gospodarce odpadowej. Jednym z proekologicznych sposobów jest ich utylizacja termiczna. Niewiele osób wie jak wygląda cały proces. Mieszkańcy Krakowa mieli okazję ostatnio się tego dowiedzieć. 6 października odbył się dzień otwarty w krakowskim Zakładzie Termicznej Obróbki Odpadów.

Odpady paliwem przyszłości?

Pamiętacie film „Powrót do przyszłości” i scenę, w której młody Marty McFly widzi auto swoich marzeń? Niewiele osób zwraca uwagę na to, że samochód ten napędzany jest energią wytworzoną z odpadów. I o ile perspektywa cofania się w czasie dzięki wehikułowi nadal wydaje się być odległa, to o tyle perspektywa użycia śmieci jako paliwa wcale tak daleka od rzeczywistości nie jest.

Jak działa nowoczesny zakład zagospodarowania odpadów?

Dążenie do wprowadzenia gospodarki o obiegu zamkniętym coraz częściej staje się celem nowych oraz modernizowanych zakładów gospodarowania odpadami. O nowoczesnych sposobach przetwarzania śmieci oraz przyszłości jednej z takich proekologicznych instytucji opowiedział Michał Manowski z Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Jarocinie.