Odpady zmieszane. Jak prawidłowo je segregować?

Źle posegregowane odpady zmieszane to duży kłopot dla spalarni. W Zakładzie Termicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy na hałdach leżą np. opony samochodowe, które powinny trafić gdzie indziej. Pracownicy muszą jeszcze raz segregować śmieci – ostatnio do spalarni trafiła lodówka, która wymusiła zatrzymanie działania instalacji.

Nowy trend w hipermarketach – klienci będą mogli przynosić do sklepów własne opakowania

Carrefour, Auchan oraz Lidl – w sklepach tych sieci już niebawem będzie można wykorzystywać własne opakowania na produkty spożywcze. Zmiany podyktowane są m.in. wzrastającą świadomością ekologiczną konsumentów, która sprawia, że coraz częściej decydują się oni na ograniczenie korzystania z plastikowych opakowań.

Codzienny raport smogowy – 3.08.

W sobotę o poranku w całym kraju dobra jakość powietrza – zapowiada się więc dzień bez smogu i oby tak dalej. Synoptycy przewidują, że po południu na niebie mogą pojawić się chmury niosące przelotny deszcz i lokalne burze. Podobno najpogodniej ma być w północno-zachodniej Polsce. Wiecie, że do naszego kraju trafiło już ponad 65 tys. ton śmieci spoza Unii Europejskiej? To odpady z Australii, Nowej Zelandii, Nigerii czy Etiopii.

Branża odpadowa ma problem z szarą strefą

Najnowszy raport „Przeciwdziałanie Szarej Strefie w Polsce 2018/19” sporządzony przez Global Compact Network Poland (GCNP) opisuje szarą strefę i analizuje zjawiska występujące w branży paliwowej, hazardowej, odpadowej oraz urządzeń elektrycznych i elektronicznych. Pokazane zostały w nim trendy w działaniach przestępców gospodarczych wykorzystujących luki prawne.

Codzienny raport smogowy – 5.07.

Piątek z dobrej jakości powietrzem, można zaczynać weekend! Słyszeliście o programie termomodernizacyjnym “Stop smog”, który ma wystartować w 2024 roku? Jego budżet to ponad 1,2 mld zł, a większość tych pieniędzy ma pochodzić z opłaty recyklingowej ponoszonej przez sieci handlowe za wydawanie foliowych siateczek. Według prezesa fundacji Nasza Ziemia opłaty recyklingowe powinny służyć raczej budowaniu systemowej gospodarki odpadami, niż być przesuwane na inne działania. Jak myślicie?