Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ubrania szyte z grzybni? Popularne marki stawiają na nowy rodzaj biomateriału

Ubrania szyte z grzybni? Popularne marki stawiają na nowy rodzaj biomateriału

Firma specjalizująca się w biomateriałach Bolt Threads nawiązała współpracę z luksusowymi markami. Mają one zamiar zainwestować w technologię materiałów opartych na specjalnym rodzaju grzybni.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Marki w służbie środowisku

Z technologii MyloTM, która jeszcze wymaga dopracowania będzie można korzystać od początku 2021 roku. Do tej pory postanowiły wypróbować ją następujące marki:

 • Adidas
 • Kering, do którego należą:
  • Gucci,
  • Saint Laurent,
  • Bottega Veneta
  • Balenciaga
 • Lululemon
 • Stella McCartney
MICROSILK HERO 1832X2140 V2

Firmy te wykupiły patent na wyłączność i jako jedyne będą mogły użytkować tę ekoskórę.

Skóra z grzyba lepsza niż skóra zwierzęca

Firma zapewnia, że jakość i wytrzymałość wytwarzanych materiałów będzie nawet wyższa niż tych tworzonych ze skóry naturalnej. Trwają w tej chwili laboratoryjne prace nad jej usprawnieniem i testowaniem.

Ważna jest również przyjazna dla środowiska produkcja, dzięki której moda stanie się bardziej etyczna.

Poza tym, że ubrania wytwarzane przez Bolt Threads będą całkowicie odnawialne i biodegradowalne, będą one także bardziej miękkie i elastyczne. Komfort noszenia będzie łączył się z brakiem wyrzutów ekologicznego sumienia.

Grzybnia rośnie bardzo szybko (do dwóch tygodni) emituje mniej gazów cieplarnianych i zużywa mniej wody oraz zasobów naturalnych niż standardowa produkcja galanterii skórzanej. Możliwe jest wytworzenie dowolnego koloru i tłoczenia.

Źródło i fot.

boltthreads.com

mylo-unleather.com/

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.