Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Solarny ekran akustyczny

Solarny ekran akustyczny

Integracja ekranów akustycznych z fotowoltaiką może mieć znaczny wpływ na rozwój branży energii odnawialnej. Trwają międzynarodowe testy nad połączeniem tych systemów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Smart ekran

Wokół projektu Rolling Solar zgromadziło się kilka firm energetycznych oraz placówek edukacyjnych z trzech krajów: Belgii, Holandii i Niemiec. Zbudowano dwie instalacje testowe w Belgii i Holandii – każda z innym typem modułów. Teraz specjaliści testują możliwości ekranów. Najpierw jednak chcą określić efektywność oraz koszty tej technologii. Celem jest opatentowanie i skomercjalizowanie jej, a także zamiana już istniejących ekranów dźwiękoszczelnych na te z technologią PV. 

Projekt Rolling Star jest częścią programu Interreg Euregio Meuse-Rhine. Został sfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz wsparty przez prowincje: Brabancja Północna, Brabancja Flamandzka, Limburgia i Liège oraz holenderskie Ministerstwo Gospodarki i Klimatu.

image 1
źródło: Rolling Star

Testy 

Genk jest jednym z najważniejszych przemysłowych miast Flandrii. Na terenie tutejszego parku biznesowo-technologicznego Thor Park stanął ekran akustyczny o wysokości 5 m i szerokości 13 m. Natomiast drugi testowany ekran ma 12 m szerokości o wysokości 1 m.

Ekran w Thor Parku jest zorientowany na południe i obecnie obsługuje panele słoneczne wykorzystujące trzy różne technologie ogniw: monokrystaliczne moduły PERC, cienkowarstwowe panele na bazie tellurku kadmu (CdTe) oraz moduły słoneczne wykonane z miedzi, indu, galu i selenu (CIGS). Materiały dostarczyło holenderskie konsorcjum TNO/Solliance oraz Solaredge.

Rozwiązanie przyszłości

W Belgii występują ograniczenia prawne oraz te dotyczące budowy instalacji na gruncie. Czasami sprawiają, że budowa naziemnych elektrowni fotowoltaicznych jest prawie niemożliwa. Solarne ekrany akustyczne mają być idealnym rozwiązaniem dla tych warunków. Podobnie, jak ogrodzenie solarne.

Instytut badawczy IMEC dostarczy informacje na temat zacienień powodowanych przez chmury oraz przejeżdżających rowerzystów lub samochodów. IMEC poda też dane na temat wydajności i stabilności modułów słonecznych. Na razie jednak, jak wyjaśnia firma EnergyVille, dotychczas stosowany materiał spowodował 30-procentowy spadek uzysku energii na modułach testowanych w laboratorium. Dlatego projekt wymaga dalszych testów.

źródło: rollingsolar.eu, pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.