Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Barcelona: ekologiczne miasto z solarnym chodnikiem

solar

Barcelona: ekologiczne miasto z solarnym chodnikiem

Chodnik solarny o powierzchni 50 m2 będzie wytwarzał energię elektryczną na Plaça de les Glòries, czyli słynnym placu zaprojektowanym w XIX w. Pomysł ten jest realizowany w ramach wdrażania innowacyjnych rozwiązań energetycznych w mieście. 

Reklama

Słońce pod nogami

Montowany obiekt składa się z odpornego antypoślizgowego szkła oraz modułów fotowoltaicznych z okablowaniem. Dzięki niemu energia popłynie do ogólnej sieci.

Chodnik ma generować 7560 kWh na rok, co odpowiada rocznemu zużyciu energii w trzech domach. Powołana komisja oceni efektywność energetyczną wyjątkowego chodnika, a być może wkrótce takie projekty pojawią się i w innych częściach miasta. Co ważne, chodnik zachowuje swoją funkcję przestrzeni dla przechodniów. Inicjatywa solarnego chodnika współgra z założeniami obniżenia emisji (o 50% w porównaniu z 1992 r.) i osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 r.

Zrównoważony rozwój po hiszpańsku

Transformacja energetyczna to kluczowy punkt w Agendzie 2030, czyli globalnej strategii na rzecz zrównoważonego rozwoju (ang. Sustainable Development Goals). Agenda zawiera 17 celów do jego osiągnięcia. Z tego powodu w Barcelonie utworzono miejski mechanizm wdrażania ekologicznych i przyjaznych rozwiązań, w tym wykorzystania energii odnawialnej na dużą skalę. ONZ uznało inicjatywę hiszpańskiej stolicy za najbardziej odpowiadającą założeniom zrównoważonego rozwojowi spośród 70 innych modeli. Z budżetu miejskiego na rzecz ekologicznych rozwiązań i transformacji energetycznej zostanie przeznaczona suma ponad 200 milionów euro. Finanse będą wspierać promocję OZE i przyciągać inwestorów. Oczekuje się, że wzrost źródeł energii odnawialnej wyniesie 66 proc. w porównaniu z obecną ilością miejskiej energii wytwarzanej z OZE.

źródło i fot.: barcelona.cat

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.