Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Fotowoltaika sprzyja powstawaniu łąk

laka

Fotowoltaika sprzyja powstawaniu łąk

Fotowoltaika gwarantuje nie tylko czystą energię. Naukowcy dowiedli, że panele fotowoltaiczne sprzyjają również kwitnieniu różnorodnych roślin. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Klimat dla owadów

Naukowcy z Uniwersytetu Stanu Oregon badali, jak parki fotowoltaiczne wpływają na pobliską roślinność. Okazało się, że cień rzucany przez panele stwarza mikroklimat, który przyciąga owady zapylające. Ale to nie wszystko. Charakterystyczny półcień opóźnia również kwitnienie niektórych kwiatów. Dzięki temu później wytwarzają one nektar i pyłek, którymi pszczoły mogą żywić się również podczas gorących i suchych miesięcy. 

W cieniu lepiej

Naukowcy analizowali trzy tereny: całkowicie zacieniony, częściowo zacieniony i znajdujący się w pełnym nasłonecznieniu. Badacze doszli do wniosku, że najkorzystniejsze warunki wytworzyły się na obszarze częściowo zacienionym. Półcień rzucany przez panele zmienił nie tylko intensywność promieni słonecznych, lecz również temperaturę i wilgotność gleby. Wiązało się to z większą różnorodnością owadów zapylających. Rośliny odwiedziło 65 gatunków, w tym pszczół, os i chrząszczy. 

Miejsca dla parków słonecznych 

Na podstawie badań, naukowcy wskazali trzy typy gruntów, na których warto instalować parki fotowoltaiczne. Są to pola uprawne, łąki i tereny podmokłe. Badacze odradzają natomiast planowanie projektów fotowoltaicznych w miejscach jałowych. 

Gleby znajdujące się pod panelami fotowoltaicznymi stanowią okazję do zwiększenia ilości roślin oraz populacji owadów – podsumowała Margaret Graham, współautorka badań. 

Źródło: pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.