Małżonkowie Salgado odrodzili 600 hektarów lasu, sadząc ponad 2,7 miliona drzew. Zobacz zdjęcia!

Fotograf Sebastiao Salgado pochodzi z Brazylii. Po powrocie do ojczyzny w 1998 roku zdziwił się, że miejsce, w którym się urodził i wychował, niemal całkowicie zamieniło się w pustynię. Pewnego dnia jego żona Leila powiedziała: „skoro urodziłeś się w raju, odbudujemy go razem”. Małżonkowie Salgado odrodzili 600 hektarów lasu, efekt jest niesamowity!

Uzdrowienie lasu atlantyckiego

Na pomysł uzdrowienia lasu wpadła żona fotografa – Leila Deluiz Wanick Salgado. Małżonkowie Salgado, wraz z przyjaciółmi i innymi podobnie myślącymi osobami, wzięli się do ciężkiej pracy.

Lélia i Sebastião Salgado, źródło: Ricaro Beliel

W ciągu 20 lat posadzono ponad 2,7 mln drzew na powierzchni 600 hektarów. Do lasu powróciło około 172 gatunków ptaków, 33 gatunki ssaków, 15 gatunków płazów, 15 gatunków gadów i 293 gatunki roślin.

Zobacz, jak las zmienił się przez 20 lat:

Instituto Terra i rezerwat dziedzictwa przyrodniczego

Po podjęciu decyzji o założeniu Instituto Terra (Instytutu Ziemi) małżeństwo Salgado dążyło do uznania rodzinnej farmy Sebastiao za Rezerwat Dziedzictwa Przyrodniczego. Tylko w ten sposób transformacja lasu była możliwa.

Źródło: institutoterra.org

Tytuł, który udało się uzyskać w 1998 roku, po raz pierwszy przyznano dla zdewastowanego i zdegradowanego terenu, na którym nie było ani kawałka lasu.

Życie Lélii i Sebastião Salgado, czyli Sól Ziemi

O niesamowitym wysiłku Lélii i Sebastião Salgado opowiada dokument „Sól Ziemi”. Nie widziałaś/eś jeszcze filmu? Serdecznie polecamy! Nie jest to jednak materiał dla każdego, ponieważ zawiera poruszające i drastyczne zdjęcia.

Sebastião Salgado spędził całe życie na fotografowaniu największych światowych konfliktów i katastrof. Decyzję o podjęciu spokojnego życia i odbudowie lasu podjął, gdy nie chciał już kontynuować pracy reporterskiej.

Źródła: youtube.com, institutoterra.org, kfw.de, taschen.com