Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi. Woda za darmo?

Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi

Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi. Woda za darmo?

Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi może zastąpić zwykłe systemy pompujące. Samodzielna instalacja wysokowydajnego systemu pompy słonecznej nie jest droga. Dysponując źródłem wody, panelami fotowoltaicznymi i promieniami słonecznymi, możemy pompować wodę za darmo. Na czym polega ta technologia?

BANER MOBILEB1
Reklama

Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi

Ta rozwiązanie dostępne od lat na polskim rynku. W naszym kraju pompa wodna zasilana panelami słonecznymi często wykorzystywana się jest do napełniania przydomowych zbiorników wodnych, takich jak oczka wodne.

Systemy tego typu pompują wodę przez cały dzień, korzystając bezpośrednio z energii słonecznej. W przeciwieństwie do pomp paliwowych codzienne tankowanie nie jest potrzebne. Jakie są rodzaje pomp wodnych zasilanych fotowoltaiką?

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Typy pomp solarnych

Na rynku dostępne są mobilne pompy solarne, takie jakie w swojej ofercie ma m.in. firma Lorentz. PS2-100 to przykład takiego rozwiązania – kompletny system mieszczący się w jednym pudełku, gotowy do zabrania w drogę i noszenia pod pachą. Instalacja jest bardzo łatwa, wystarczy podłączyć wtyczki i rozpocząć pompowanie wody. Każdy może go skonfigurować bez wcześniejszej wiedzy.

Mobilna pompa wodna zasilana panelami słonecznymi
Mobilna pompa wodna zasilana panelami słonecznymi, źródło: lorentz.de

Solarne pompy wodne można podzielić na te montowane na i pod powierzchnią ziemi. Oczywiście, w obu przypadkach panele fotowoltaiczne muszą znajdować się w zasięgu promieni słonecznych. Pompy instalowane pod ziemią służą do tłoczenia wody ze studni na powierzchnię.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi
Zasada działania pompy wodnej zasilanej panelami słonecznymi, źródło: premierenergies.com

Pompy powierzchniowe znajdują się nad ziemią i przetłaczają wodę przez rury. Są one przydatne do przemieszczania dużych ilości wody w wolnym tempie. Pompy powierzchniowe są powszechnie spotykane na farmach lub w dużych systemach nawadniających, gdzie woda musi zostać przelana z jeziora lub innego zbiornika np. na pola uprawne.

Zastosowanie w rolnictwie

Energia słoneczna jest często najbardziej opłacalną technologią dla mieszkańców odległych obszarów, którzy mieszkają poza zasięgiem linii energetycznych. Woda pozyskiwana w ten sposób może być wykorzystywana m.in. do irygacji pól uprawnych.

Pompa wodna zasilana panelami słonecznymi
Pompa wodna zasilana fotowoltaiką w rolnictwie, źródło: Prashanth Vishwanathan

Obszary wiejskie z powodu nieregularnych opadów deszczu często cierpią z powodu niedoboru wody. Zintegrowany system paneli słonecznych z pompami wodnymi może być instalowany na małych lub dużych polach rolnych.

Chcesz wiedzieć o zastosowaniu fotowoltaiki w rolnictwie? Zobacz artykuł:

źródło: lorentz.de, premierenergies.com, homeguides.sfgate.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.