Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Koniec z jednorazowymi rękawiczkami ochronnymi. Czas na ekologiczne rękawiczki z recyklingu

Koniec z jednorazowymi rękawiczkami ochronnymi. Czas na ekologiczne rękawiczki z recyklingu

Nitrylowe, lateksowe lub winylowe. Większość popularnych rękawic jednorazowych dostępnych na rynku jest zrobiona z tworzyw sztucznych. I niestety dlatego te „jednorazowe” produkty zostają z nami… na wieki. Na szczęście nie musi tak być!

BANER MOBILEB1
Reklama

Każdego miesiąca na śmietnik lub do spalarni trafia kilka miliardów jednorazowych plastikowych rękawiczek. W wyniku pandemii COVID-19 ilość tego rodzaju odpadów drastycznie wzrosła. Dodatkowo z powodu styczności z zakażonymi materiałami mamy problem z ich utylizacją. Dlatego nie dziwi fakt, że projektanci szukają alternatyw bardziej przyjaznych środowisku.

Mocne, trwałe i roślinne

Biodegradowalne i kompostowalne rękawice na bazie roślin o nazwie Eco Gloves to projekt Patty Maganis. Gdy Patty opiekowała się swoim małym dzieckiem, zdała sobie sprawę, jak dużo środków ochronnych używamy i jak szybko trafiają do kosza. Zaczęła zastanawiać się nad stworzeniem produktu przyjaznego środowisku, który jednocześnie chroni przed ryzykiem zarażenia. Tak powstały rękawice Eco Gloves. Są wykonane z odnawialnych materiałów pochodzenia biologicznego i rozkładają się w ciągu 90 dni. Do ich produkcji wykorzystano biopolimery pochodzenia roślinnego, które sprawiają, że rękawice są mocne i trwałe. Dzięki użyciu bardziej przyjaznych dla środowiska materiałów udało się zmniejszyć ogólny poziom emisji dwutlenku węgla w produkcji. Eco Gloves pomagają zmniejszyć zużycie odpadów z tworzyw sztucznych nawet o 30%. ⁣

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Użyj, a potem… rozpuść w wodzie

Czy recykling jednorazowych rękawic ochronnych jest możliwy? Grupa studentów inżynierii ze szwedzkiej politechniki Blekinge Institute of Technology udowadnia, że tak. Studenci opracowali projekt nadających się do recyklingu rękawic ochronnych! Wszystko po to, by zmniejszyć liczbę odpadów generowanych przez jednorazowe środki ochrony osobistej (PPE) z tworzyw sztucznych.

Adam Backman, Johan Olsson Stjernberg, Axel Sjöberg, Marcus Skoog i Albert Eriksson nazwali swój produkt ReGlove System. Co go wyróżnia? Rękawice są wykonane z polimeru (polialkoholu winylowego), który można łatwo rozpuszczać w wodzie i przerabiać na nowe rękawiczki. Są wytrzymałe i plastyczne. Studenci opracowali również specjalną prototypową maszynę, dzięki której rękawice można łatwo wyczyścić, wysterylizować i przetworzyć w nowe.⁣

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Projekt został wybrany jako jeden z 20 najlepszych na świecie w konkursie James Dyson Award 2020.

źródło: ecogloves.co, inceptivemind.com, productdevelopment.se

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.