Włochy: Dodatkowe 300 tys. ton śmieci. To rękawiczki i maseczki

Włosi zmagają się z falą porzuconych maseczek i rękawiczek, które mają zabezpieczać przed zakażeniem koronawirusem. Problem wymusił interwencję Ministerstwa Środowiska oraz Straży Przybrzeżnej, ponieważ śmieci zaczęły trafiać do morza. We Włoszech codziennie zużywanych jest około 37,5 mln jednorazowych maseczek i 80 milionów rękawiczek. 

Ogromna masa porzuconych masek i rękawiczek

Już w czerwcu na problem “odpadów COVIDA” uwagę zwracali Francuzi.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Włoski Instytut Ochrony Środowiska obliczył, że w tym roku zostanie wyrzuconych nawet 300 tysięcy ton maseczek i rękawiczek. Z kolei resort środowiska podał, że dziennie Włosi porzucają 410 ton tego typu śmieci. Problem ze śmieceniem maseczkami i rękawiczkami stał się na tyle poważny, że np. w Rzymie wprowadzono mandat w wysokości 500 euro za ich wyrzucanie na chodnik, jezdnię czy trawnik.

#buttalibene

Włoskie Ministerstwo Środowiska ruszyło z kampanią społeczną “Natura tego nie potrzebuje”, która ma nagłośnić problem zaśmiecenia rękawiczkami i maseczkami. W mediach społecznościowych  oznaczono ją hashtagiem #buttalibene. W sieci pojawił się także klip z włoskim aktorem i komikiem, Enrico Brignano, który zachęca do wyrzucania zużytej ochrony higienicznej do pojemników na śmieci, a nie w dowolne miejsce.

Źródło: next.gazeta.pl, portalkomunalny.pl, pap.pl