Fotowoltaika Tauron – opinie, oferta, ceny

Większość firm, które oferują usługi sprzedaży, dostarczenia oraz montażu instalacji fotowoltaicznych, powstały w ciągu ostatnich 10 lat. Albo są to już rozbudowane spółki albo małe firmy osobowe. Na rynku nie zabrakło też największych grup energetycznych w Polsce, czyli państwowych firm energetycznych. Za największą uważa się PGE, zaś na drugim miejscu znajduje się Tauron.

Oferta Tauronu: dwie wersje

Tauron przygotował ofertę dostarczenia instalacji fotowoltaicznej zarówno dla domu, jak i dla firm. W obu przypadkach pakiety ofertowe są takie same. Na plus należy uznać przedstawienie głównych cech każdego z nich:

Fotowoltaika od Columbus Energy
 • OPTIMUM: tę wersję opisano jako najlepiej dopasowaną pod względem “jakości do ceny”. Oprócz zapewnieniu gwarancji i serwisowania, otrzymamy panele o “standardowej mocy” oraz “wysokosprawny falownik”. Na sprawność modułów otrzymujemy gwarancję 25 lat (jako minimum).
 • PRO: ten wariant jest bardziej rozbudowany. Klient otrzyma panele o zwiększonej mocy, do instalacji zamontowany będzie optymalizator, który wspiera wytwarzanie energii w przypadku wystąpienia zacienienia. Zamontowany falownik natomiast ma funkcję monitorowania pracy instalacji.

Tauron i obsługa klienta

Klienci Taurona przy inwestowaniu w fotowoltaikę mogą liczyć na wsparcie przy wypełnianiu wniosku o dofinansowanie z programu “Mój Prąd”. Sam montaż, instalacji, a wcześniej audyt elektroenergetyczny i projekt wykonają firmy zewnętrzne, czyli partnerzy Tauronu, m. in: Hymon Energy, Soleo PV, Grodno SA oraz OEM Solar.

W sieci jednak można znaleźć komentarze o trudnym nawiązaniu kontaktu z firmą, już nawet na początku zapytania o ofertę. Niektórzy albo dostali ją po miesiącu od pierwszego zamówienia, albo w ogóle jej nie otrzymali.

Dwie oferty kredytowe

Tauron może wspomóc klienta w pozyskaniu kredytu na zakup instalacji fotowoltaicznej. W tym celu nawiązał współpracę z Credit Agricole. Również tutaj pojawiają się dwie propozycje:

 • 10 lat na spłatę kredytu: W tym przypadku miesięczne oprocentowanie wynosi 0,35% (RRSO 7,85%). To oznacza, że przy maksymalnej pożyczki – 20 000 złotych będziemy musieli dopłacić dodatkowo 6 724,75 zł podzielonych na 95 rat. Czyli jedna rata wyniesie 278,38 zł, natomiast ostatnia będzie wyrównawcza – w wysokości 278,65 zł.
 • Kredyt ratalny RRSO 0%: z możliwością miesięcznego odroczenia pierwszej płatności. Kredyt może zostać rozłożony na maksymalnie 30 rat czyli okres dwóch i pół roku.

W zależności od wielkości naszej instalacji oraz zdolności kredytowej, możemy otrzymać więcej kredytów na maksymalną łączną kwotę 80 tysięcy zł.

Oprócz tego, właściciel instalacji fotowoltaicznej od Tauronu może otrzymać dodatkowe do 300 zł zwrotu (lub 2% kosztów instalacji) na konto rozliczeniowe, jeśli mamy zawarty z nim umowę kompleksową.

Ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna od Tauronu?

Tauron sugeruje, że koszt instalacji, która rocznie produkuje 4000 kWh (moc 4 kWp) może się wahać od 20 tys. do nawet 40 tys. zł. Pamiętajmy, że wszystko jednak zależy od indywidualnego audytu. Na podstawie zostanie dla nas zaprojektowana instalacja o odpowiedniej wielkości. Ze względu na cechy pakietów ofertowych, możemy się spodziewać, że wersja PRO będzie kosztowała nas więcej. Nie zapominajmy, że możemy otrzymać do 5 tys. zł wsparcia w ramach programu “Mój Prąd”, a także odliczyć ulgę termomodernizacyjną przy rozliczeniu podatkowym, która może wynieść maksymalnie do 53 tys. złotych na jednego podatnika.

Opinia końcowa

Choć na plus można uznać jasne ogólne zasady oferty dla swoich klientów, nie jest ona specjalnie rozbudowana. W rzeczywistości samą instalacją zajmują się partnerzy firmy, którzy na rynku mogą działać też samodzielnie. Fakt jednak, że Tauronowi zdarzyło się zwlekać z dostarczeniem oferty dla zainteresowanych klientów, może nie zachęcać do współpracy.

Plusy

 • Wiarygodna firma na rynku;
 • Atrakcyjna oferta kredytowa 0%;
 • Jasne zasady współpracy przy każdym pakiecie ofertowym;
 • Współpraca z zaufanymi partnerami
 • 25 lat gwarancji na panele fotowoltaiczne

Minusy

 • Problemy komunikacyjne z firmą;
 • Tylko dwa pakiety ofertowe;
 • Potencjalna duża rozpiętość cenowa;
 • Uzależnienie realizacji projektu od pośredników – brak własnych ekip montażowych