Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Jednorazowe odpady – pandemiczny obraz

Jednorazowe odpady – pandemiczny obraz

Każdego dnia wyrzucamy miliardy masek i rękawiczek. Są to przedmioty jednorazowego użytku i nie nadają się do recyklingu. Niestety zamiast do odpowiedniego pojemnika, często lądują na… ziemi, a stąd trafiają do rzek, mórz i oceanów i stanowią ogromne zagrożenie dla żyjących tam organizmów.

Reklama

Miliardy odpadów

Każdego miesiąca na świecie używa się 65 miliardów jednorazowych rękawiczek. Łączna liczba maseczek jest prawie dwukrotnie wyższa – 129 miliardów miesięcznie. Z danych wynika, że najwięcej jednorazowych masek produkuje się i wyrzuca w Azji – 1,8 miliarda codziennie. Mieszkańcy Chiny wyrzucają codziennie prawie 702 miliony masek. Rękawiczki i maseczki łączy jedno – jednorazowość. Niestety wraz z wyrzuceniem ich do kosza, problem nie znika.

Skutki pandemii

Rok temu nikt nie pomyślałby, że jednorazowe maski na twarz i rękawiczki mogą stać się codziennością i… globalnym problemem. Miały pomóc w walce z rozprzestrzenianiem się wirusa. Niestety pandemia trwa, podobnie jak produkcja jednorazowego sprzętu. Maseczki i rękawiczki są wszędzie. Od parkingów, przez ulice miast, parki aż po plaże i lasy. Niestety stąd są zdmuchiwane do strumieni i rzek, które niosą je do mórz i oceanów. Maseczki i rękawiczki znaleziono na plażach Ameryki Południowej, w ujściach rzek w Zatoce Dżakarty, w Bangladeszu, na wybrzeżu Kenii oraz na niezamieszkałych wyspach Soko w Hongkongu i wielu więcej miejsc na świecie.

Zostaje z nami na stulecia

Sprzęt ochrony osobistej jest zrobiony z tworzywa sztucznego i nie podlega recyklingowi. Maski, rękawiczki i chusteczki są wykonane z wielu plastikowych włókien, głównie polipropylenu i poliestru. Oznacza to, że rozkładają się przez dziesięciolecia, a może nawet stulecia, rozpadając się na coraz mniejsze mikroplastiki i nanoplastiki. Według badania w Environmental Advances, pojedyncza maska może uwalniać do mórz nawet 173 000 mikrowłókien dziennie.

Niestety środki ochrony osobistej to nie jedyny odpadowy problem. Pandemia spowodowała również wzrost produkcji opakowań jednorazowych, w których serwowane były posiłki z działających tylko w trybie „na wynos” restauracjach i barach.

Co możemy zrobić?

  • Idź do kawiarni z własnym kubkiem i poproś o nalanie kawy na wynos właśnie do niego.
  • Zamawiając danie na wynoś poproś o zapakowanie do Twojego wielorazowego pojemnika.
  • W miarę możliwości noś maski z tkaniny, które można prać.

źródło: nationalgeographic.com, fot. Anshu A/Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.