Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Stare jeasny do recyklingu. Levi’s i Renewcell walczą z fast fashion i przetwarzają stare spodnie na nowe

Stare jeasny do recyklingu. Levi’s i Renewcell walczą z fast fashion i przetwarzają stare spodnie na nowe

Przemysł odzieżowy w wielu przypadkach nie jest przyjazny dla środowiska i planety. Do produkcji jednej pary jeansów potrzeba aż około 10 tys. litrów wody, a ich produkcja rzadko kiedy jest ekologiczna. Legendarny producent jeansów poszukiwał rozwiązania, jak zmniejszyć negatywny wpływ branży odzieżowej na środowisko i znalazł je w idei recyklingu.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Legenda jeansów i zrównoważony rozwój

Prawie 150 lat temu, Levi Strauss razem ze wspólnikiem stworzyli pierwsze spodnie z jeansu. Do dzisiaj firma wyznacza trendy w modzie. Levi’s postanowił jednak zmienić oblicze globalnej marki modowej na nieco cieplejsze. Nawiązał współpracę ze szwedzką Renewcell, aby przetwarzać stare jeansy na nowe. Teraz kultowe 501 są wykonane z organicznego i ekologicznego materialu. 

Recykling jeasnów i celuloza

Opracowanie skutecznego  sposobu rozdrabniania i chemicznego rozpuszczania jeansu nie jest łatwe. Wcześniej trzeba usunąć wszelkie zamki, guziki oraz inne materiały, np. nylon i poliester. Firma Renewcell pracowała nad tą metodą 10 lat. 

Marka stworzyła nowy materiał o nazwie Circulose. Jest naturalny i powstał dzięki delikatnemu odzyskiwaniu bawełny ze znoszonej odzieży. Każdy, kto wybiera odzież z Circulose, zmniejsza ilość swoich odpadów, dba o klimat, oszczędza wodę i walczy z wylesianiem – podaje firma. 

Av9qvbksrVXsxqSN1uxx2K4agtvAUSOzKkYtMaE6m3WFml9 8dvWNtyODV2GDLRGRf5K349XZuqlrglRneH5Ek 9p8A4xUrwvFMpCgdducb3cedoWpBaCV
Recykling jeansów, fot. Criculose

Podczas procesu przetwarzania odzieży bawełnianej otrzymuje się celulozę, czyli biodegradowalny polimer organiczny, z którego składa się bawełna, drzewa i wszystkie inne rośliny.

Levi’s używa teraz tego materiału i organicznej bawełny w swoich kultowych dżinsach 501.  Marka usunęła również ze spodni materiały syntetyczne utrudniające wcześniej proces recyklingu.

Nie możemy sobie pozwolić na czekanie. Musimy wprowadzić natychmiastowe ulepszenia, jednocześnie pracując nad materiałami nowej generacji – powiedział dyrektor generalny Lululemon, Calvin McDonald.

9wdM8jR4C
Z tego powstanie nowa para spodni, fot. Circulose

Emisyjny przemysł odzieżowy

Masowa branża odzieżowa ma destrukcyjny wpływ na nasze środowisko. A Fast fashion to globalny problem, z którym mierzy się szczególnie Zachód.

Jeans także jest wytwarzany z bawełny, której uprawa wiąże się z wieloma problemami, także społecznymi. Bawełniane koszulki, bluzy i spodnie mogą pochodzić z plantacji, na której ciężko pracują kobiety, które znalazły się w trudnej sytuacji ekonomicznej, społecznej, religijnej i obyczajowej. Przeczytaj o tym więcej w tym artykule.

Uprawa bawełny, choć przyjemnej dla ciała, wymaga też ogromnego zużycia wody. Do produkcji jednej pary jeansów potrzeba aż około 10 tys. litrów! To ok. 65 razy więcej niż jeden człowiek zużywa w ciągu dnia. 

Na całym świecie każdego roku wytwarza się 92 miliony ton odpadów tekstylnych.

źródło: circulo.se, livekindly.co

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.