Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zrównoważona szafa, czyli jak kupować prosto, modnie i ekologicznie?

ekologiczna moda

Zrównoważona szafa, czyli jak kupować prosto, modnie i ekologicznie?

Jaki trend zyskuje popularność w modzie? Ekologia, minimalizm i dawanie ubraniom drugiego życia. Pod instagramowym hashtagiem #zdrugiejszafy znajdziemy już prawie 30 tys. postów! Jak podarować ubraniom drugie, a nawet trzecie życie? Podpowiadają eksperci Międzynarodowej Szkoły Kostiumografii i Projektowania Ubioru (MSKPU). 

Reklama

Przyszłością mody jest recykling

Pisaliśmy już o Fast Fashion oraz o jej negatywnych skutkach, jakie za sobą niesie dla środowiska i ludzi. Często jednak trudno nam powstrzymać się od kolejnych zakupów. W takich przypadkach warto otworzyć się na modowy recykling. 

Dzięki najnowszym technologiom i coraz większej świadomości projektantów, mamy możliwość zachowania swojego stylu, ograniczając jednocześnie negatywny wpływ branży odzieżowej na kondycję planety. Kreatorzy mody z warszawskiej MSKPU uważają, że przyszłość branży odzieżowej leży w ponownym wykorzystaniu tekstyliów. 

Motto „kup – zużyj – wyrzuć” nie odpowiada najnowszym trendom w branży odzieżowej, która coraz częściej stawia na zrównoważony i odpowiedzialny rozwój. O ile kiedyś recykling modowy oznaczał jedynie przeszywanie starych, zniszczonych tekstyliów lub nakładanie znoszonych przez kogoś innego ubrań, teraz może stanowić o naszej wysokiej świadomości konsumenckiej i wcale nie musi odbierać nam luksusu. Marki odzieżowe i młodzi projektanci skłaniają się obecnie ku idei Circular Economy, która zakłada, że wytworzony już produkt powinien na nowo wrócić do obiegu, aby zapobiec marnowaniu surowca i ponownie wykorzystać jego potencjał – tłumaczy dr Magdalena Płonka, dyrektorka MSKPU. 

Tylko 15% ubrań jest poddawanych recyklingowi

Ponowne wykorzystanie odzieży umożliwiają specjalne zbiórki organizowane przez różne marki modowe, w tym H&M, Intimissimi, czy LPP. Ubrania przeznaczone do odzyskania surowca są poddawane procesom czyszczenia i dezynfekcji.

Następnie tkaniny przechodzą obróbkę mechaniczną, termiczną lub chemiczną, aby odzyskać z nich surowiec i wytworzyć nową przędzę. W ten sposób znoszoną sukienkę można przemienić w przytulny sweter. Obecnie jedynie 15% tekstyliów na świecie jest poddawanych recyklingowi.

Wypożyczalnie kreacji na jeden wieczór

Inną opcją na modną szafę z zachowaniem ekologicznych wartości są wypożyczalnie ubrań. Zamiast kupować kreację, którą założymy tylko raz, lepiej ją wypożyczyć w atrakcyjnej cenie i cieszyć się designem od ulubionego projektanta. 

W ostatnim roku ciekawą inicjatywą zaskoczyła współpraca nowojorskiej wypożyczalni ubrań luksusowych Rent the Runway oraz sklepu internetowego thredUP. Firmy te poszły o krok dalej i sprzedają kolekcje już uprzednio wielokrotnie wypożyczane. Zapobiega to marnotrawstwu dobrych jakościowo produktów i może aż czterokrotnie wydłużyć życie jednej sukienki.

Dla wymagających – vintage shopy

Odzież na wagę wciąż ma szerokie grono swoich fanów, którzy z ekscytacją przeglądają wieszaki second-handów i przeszukują kosze ze zużytymi ubraniami. Jednak są i tacy, którzy zakupów wolą dokonywać online i nie lubią spędzać w sklepie swojego wolnego dnia. 

Temu celowi służą liczne vintage shopy, które łatwo odnaleźć zarówno na ulicy, jak i w sieci. Wyselekcjonowane, ułożone zgodnie z rozmiarem, kolorem lub stylem ubrania to dobre rozwiązanie dla osób ceniących sobie wysoką jakość i wygodę. Nierzadko się zdarza, że unikatowe ubrania z kategorii vintage cieszą się większym prestiżem niż najnowsze kolekcje drogich marek.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.