Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

BP inwestuje w bioenergię, OZE i wodór

bp

BP inwestuje w bioenergię, OZE i wodór

Koncern BP chce zainwestować znaczną sumę w rozwój bioenergii. Dawne British Petroleum jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem naftowym na świecie, dlatego jego wkład OZE może mieć gigantyczne znaczenie dla obniżenia emisji na świecie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Więcej pieniędzy na bioenergię

Przedsiębiorstwo naftowe BP, dawniej znane jako British Petroleum, ogłosiło, że przeznaczy znaczną część budżetu na rozwijanie niskoemisyjnej bioenergii. Do 2025 roku zamierza wydać na ten cel o około 40% więcej niż do tej pory. Nieprzypadkowo BP ogłosiło poważne plany inwestycyjne – w zeszłym roku BP odnotowało najwyższy od ośmiu lat zysk w wysokości 11,2 mld euro i nadal dąży do zwiększania zysku operacyjnego (EBITDA), ale tym razem z OZE i bioenergii.

Do 2030 roku koncern zamierza wygenerować zysk o wartości ok. 8-9 mld euro dzięki napędzaniu rozwoju kilku sektorów – transportu i energii: bioenergii, elektromobilności – w tym tworzeniu infrastruktury do ładowania, odnawialnych źródeł energii, biopaliw (w tym paliwa lotniczego) i rozwijaniu technologii wodorowej. Wytwarzanie  bezemisyjnego wodoru spotyka się obecnie z ogromnym zainteresowaniem najbardziej wpływowych miliarderów. 30 mln dolarów zainwestował niedawno Bill Gates. Kliknij po więcej informacji.

Czy to wystarczy do walki z kryzysem środowiska i klimatu?

Nowa strategia BP to krok w kierunku osiągnięcia neutralności klimatycznej. Ale czy koncern rozwinie przemysł bioenergii na tyle, aby zminimalizować swoje emisje z ropy i gazu? Jak mówi dyrektor generalny Bernard Looney, BP w ciągu ostatnich kilku lat zrewolucjonizowało swoje strategie na rzecz korzyści dla środowiska. “Dokonaliśmy największej reorganizacji w naszej historii” – potwierdził Looney.

Anglicy już teraz radzą sobie dobrze z produkcją biogazu z odpadów. W Anglii funkcjonuje ok. 110 zakładów produkcji biometanu lub zielonego gazu. Są one podłączone do brytyjskiej sieci gazowej, a w planach jest budowa kolejnych ponad 20 zakładów. Zobacz perspektywy dla Polski. 

BP zauważa wielki potencjał w rozwoju czystej energii, która oprócz korzyści środowiskowych, jest teraz niezwykle dochodowym źródłem. Już teraz przedsiębiorstwo planuje modernizację i utworzenie nowych rafinerii biopaliwowych. Transformacja energetyczna stwarza nowe szanse dla licznych firm energetycznych i koncernów petrochemicznych. Pozostaje pytanie, w jakim stopniu ich obietnice zostaną spełnione.

“Zrównoważony rozwój to podstawa naszej strategii” – czytamy na stronie BP, która podkreśla, że konsekwentnie dąży do neutralności klimatycznej.

źródło: bp.com, bioenergy-news.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.