Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Rolnicy z Nigerii wygrali sprawę przeciwko koncernowi Shell. Sądzili się przez 13 lat

nigeria

Rolnicy z Nigerii wygrali sprawę przeciwko koncernowi Shell. Sądzili się przez 13 lat

Czterech rolników z Nigerii, wraz z holenderską organizacją na rzecz ochrony środowiska, wygrało w sądzie sprawę przeciwko koncernowi Shell. Przedmiotem sprawy był stopniowy wyciek ropy, który miał swój początek ponad 13 lat temu. Trwa nadal.

Reklama

Wygrać z korporacją

Międzynarodowy gigant naftowo-gazowy Royal Dutch Shell nie dopełnił swojego obowiązku zachowania bezpieczeństwa podczas procesów związanych z wydobyciem ropy. Z tego tytułu Shell Nigeria musi zrekompensować czterem rolnikom wyrządzone straty, poniesione w wyniku wycieku. 29 stycznia zapadł przełomowy wyrok. Nie często zdarza się, że pojedyncze jednostki wygrywają z, mimo że niesprawiedliwą i wyrządzającą krzywdę, silną międzynarodową korporacją. 

To fantastyczna wiadomość dla poszkodowanych rolników. Odnieśliśmy sukces, a Shell musi zrekompensować wyrządzone szkody. Jest to również ostrzeżenie dla wszystkich innych międzynarodowych korporacji, które prowadzą niesprawiedliwy biznes na całym świecie – powiedział Donald Pols, dyrektor Milieudefensie (Friends of the Earth Netherlands), czyli podmiotu, który 13 lat temu zapoczątkował proces przeciwko Shellowi.

Koncern winny zanieczyszczeniom

Wraz z rozwojem ery przemysłowej, problem zanieczyszczeń powodowany wydobyciem surowców znacznie wzrósł. Od dziesięcioleci ludzie żyjący w delcie Nigru cierpią z powodu zanieczyszczenia ropą naftową. Każdego roku w wyniku toksyn umiera 16 000 dzieci, a długość życia drastycznie się skraca. Pozew Milieudefensie dotyczył zanieczyszczeń i niebezpieczeństw spowodowanych wyciekami z terenów należących do Shella. W trzech wioskach nadal regularnie wycieka ropa, co powoduje ogromne straty w całym okolicznym ekosystemie.

Po latach ciągnących się sporów sądowych wreszcie nadeszła sprawiedliwość. Jedna sprawa w Ikot Ada Udo jest nadal w toku. Shell nie tylko ponosi odpowiedzialność za wyciek ropy, a moi klienci dostaną to, do czego mają prawo. Ta sprawa pokazuje również, że europejskie firmy muszą zacząć zachowywać bezpieczeństwo i szacunek dla innych poza swoją granicą. Ludzie mają do tego prawo powiedziała Channa Samkalden, prawniczka nigeryjskich rolników.

sXop4IAe0NXKrIsg2mN6tkfzzih18sfP4a33UolWvIowa LqJI NU82KghcFy4uKMM9SXoK0z3hX3ld2zGkceYe97wnNTJKlceRfJa7aLK7R2FD1Qk
źródło: BrightVibes

Kontrola pracy korporacji transnarodowych

Sprawa rolników z Nigerii trwała prawie 13 lat, co pokazuje, jak trudno jest dojść do pożądanego efektu i sprawiedliwego finału. Ofiary krzywd wyrządzonych przez międzynarodowe korporacje mają szansę ubiegać się o zadośćuczynienie, co pokazuje wygrana sprawa Nigeryjczyków. Jednak konieczne jest utworzenie regulaminu i przestrzeganie transnarodowych przepisów, które uregulują działalność firm poza granicami – rekomenduje grupa Friends of the Earth Netherlands. Obecnie zbierane są podpisy pod petycją do KE o wprowadzenie wiążących przepisów dotyczących zasad bezpieczeństwa.

Krzywda nie do oszacowania

Pomimo obietnic oraz procesów sądowych, Delta Nigru wciąż pozostaje zanieczyszczona przez ropę. Wycieki oleju są tutaj na porządku dziennym. Według raportu można odnieść wrażenie, że sabotaż jest powodowany przez korporację Shell.

źródło: BrightVibes

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.