Spożywamy i wdychamy mikroplastik?

Naukowcy z Uniwersytetu Wiedeńskiego przeprowadzili badania na próbkach stolca ochotników pochodzących z różnych krajów. Okazało się, że każde 100 g „treści” zawierało średnio 20 cząsteczek mikroplastiku. Nie ma pewności, w jaki sposób dostał się on do organizmu.

Pada śnieg, pada śnieg… z plastikiem

Naukowcy zbadali w Arktyce wodę pochodzącą ze stopniałego śniegu i byli zszokowani skalą zanieczyszczeń. Okazało się, że na 1 litr wody przypada ponad 10000 drobinek mikroplastiku. Pochodzą one m.in. z opon gumowych, włókien syntetycznych, farb i lakierów.

Kolejny wieloryb padł ofiarą plastikowych odpadów

U wybrzeży Tajlandii, nieopodal granicy z Malezją natrafiono na wyraźnie chorego, niewielkich rozmiarów wieloryba. Lokalni weterynarze widząc cierpienie zwierzęcia, postanowili mu pomóc. W początkowym etapie ciężko było jednoznacznie sklasyfikować objawy występujące u osobnika i dopasować je do konkretnej choroby. Wieloryb po kilku godzinach od połowu wypluł pięć toreb foliowych. Zwierzę zdechło po pięciu dniach cierpienia.

„Lancet” publikuje szokujące dane

Na kwestię zanieczyszczenia środowiska zwróciło ostatnio uwagę czasopismo medyczne „Lancet”. W opublikowanych wynikach badań poinformowano bowiem, że problemy ekologiczne są odpowiedzialne za większą liczbę zgonów niż AIDS, gruźlica i malaria razem wzięte. Jedna na sześć umierających przedwcześnie osób odchodzi z powodu zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Zgony te powodują straty w wysokości 4,6 biliona dolarów rocznie. To 6,2 procent światowej gospodarki.

Krakowskie rzeki są wypełnione ściekami

Na terenie całego Krakowa znajdują się co najmniej 33 punkty, w których rzeki zatruwane są spływającymi do nich ściekami. Konsekwencje takich działań są poważne, bowiem poprzez tego typu zanieczyszczenia cieki wodne często bywają skażone np. bakterią E. coli – a każde spożycie takiej wody może skończyć się zatruciem. Na skutek powyższej sytuacji cierpią nie tylko mieszkańcy, ale i ryby, które często nie są w stanie przetrwać tak toksycznych warunków.