Hipersoniczny samolot zasilany zielonym wodorem. SPARTAN pozwoli na ekologiczną eksplorację kosmosu?

Hipersoniczny samolot zasilany zielonym wodorem. SPARTAN pozwoli na ekologiczną eksplorację kosmosu?

Australijski start-up Hypersonix i Uniwersytet w Sydney chcą stworzyć alternatywę dla szkodliwych dla środowiska lotów w kosmos. Czy hipersoniczny samolot zasilany zielonym wodorem, nad którym pracują, pozwoli na ekologiczną eksplorację przestrzeni kosmicznej?

Hipersoniczny samolot zasilany wodorem

Samolot opracowywany przez australijskich naukowców ma wynosić na orbitę małe satelity. Maszyna ma poruszać się z prędkością hipersoniczną, czyli ponad pięciokrotnie większą niż prędkość dźwięku – od  6.1 tys. do 14.7 tys. km (5 – 12 Mach). Dzięki zasilaniu zielonym wodorem ma być najbardziej ekologicznym samolotem z silnikiem strumieniowym.

Silnik strumieniowy to odmiana silnika odrzutowego, która nie ma części ruchomych. Jego konstrukcja jest pozornie prosta: komora spalania z dyszą, wtryskiwacze paliwa i stabilizatory płomienia.

Wodór jest doskonałym paliwem, ponieważ jest lekki i wydajny. Zielony wodór można wytwarzać w sposób zrównoważony dla środowiska, wykorzystując energię słoneczną do jego ekstrakcji z wody. Spalanie wodoru nie emituje dwutlenku węgla, więc nie przyczynia się do globalnego ocieplenia.

Zastosowanie wodoru możliwe jest dzięki wyjątkowemu silnikowi SPARTAN, który wykonany jest z kompozytów z osłoną ceramiczną.

Hipersoniczny samolot zasilany wodorem
Silnik SPARTAN zasilany jest wodorem oraz może być wielokrotnie wykorzystany, źródło: hypersonix.com.au

Ten materiał opiera się bardzo wysokiej temperaturze – nawet 2000˚C, dzięki czemu silnik może być wielokrotnie wykorzystywany. To duża zmiana w stosunku do obecnej technologii, która szkodzi środowisku.

Dlaczego potrzebujemy ekologicznych lotów w kosmos?

Obecnie rakiety powodują duże zanieczyszczenia podczas startu. Są jednorazowego użytku – tak jak zapałki, które zapalamy raz i wyrzucamy. Dzięki technologii wielokrotnych startów w kosmos można również zapobiec zanieczyszczaniu oceanów, gdzie trafiają po starcie części rakiet. 

Zespół odpowiedzialny za hipersoniczny samolot zasilany wodorem ma nadzieję, że projekt będzie gotowy mniej więcej w kwietniu lub maju 2022 roku. Obecny plan zakłada, że pierwszy lot samolotu odbędzie się w pierwszym kwartale 2023 roku.

Mogłoby wydawać się, że eksploracja kosmosu, w tym wynoszenie satelitów na orbitę, ma niewiele wspólnego z ekologią. Cytując klasyka – nic bardziej mylnego. Chcesz dowiedzieć się więcej o wykorzystaniu satelit dla ochrony środowiska? Zobacz artykuł: 

źródło: hypersonix.com.au

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.