Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie satelity pomagają rolnikom z całego świata być bardziej eko, monitorują wylesianie i wiele więcej!

Polskie satelity pomagają rolnikom z całego świata być bardziej eko, monitorują wylesianie i wiele więcej!

SatRevolution to pierwsza polska firma, która zajmuje się produkcją satelit. Głównymi odbiorcami zdjęć satelitarnych Polaków są jedne z największych firm rolniczych. Polskie satelity pomagają rolnikom z całego świata być bardziej eko. Zobacz, jak polska technologia kosmiczna zmienia obraz globalnego rolnictwa i polskiej energetyki.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Obraz wart więcej niż tysiąc słów

SatRevolution to polska spółka kosmiczna powstała w 2016 roku. Zapewnia dane i sprzęt do obserwacji Ziemi, które pomagają zrozumieć zmieniający się świat. Mówi się, że obraz wart jest tysiąca słów. Tysiące obrazów mogą natomiast opowiedzieć historię zmian danego miejsca na przestrzeni lat.

Jak mówił na Carbon Footprint Summit 2021 Grzegorz Zwoliński, założyciel SatRevolution, głównymi odbiorcami zdjęć satelitarnych Polaków są firmy rolniczego z całego świata.

Polskie satelity pomagają rolnikom z całego świata być bardziej eko

Od kontroli w czasie rzeczywistym oceny upraw w rolnictwie precyzyjnym do reagowania kryzysowego i kontroli szkód spowodowanych przez klęski żywiołowe i zmiany klimatu. Dane z obserwacji Ziemi umożliwiają ciągłe monitorowanie zmian środowiska naszej planety.

Zdjęcia satelitarne pozwalają m.in. na:

  • zlokalizowanie nielegalnych wycinek, ocenę drzewostanu i ewentualnych chorób,
  • prognozowanie zmian związanych z suszami i wylesianiem,
  • obserwację klęsk żywiołowych w czasie rzeczywistym (powodzie, pożary),
  • monitorowanie wzrostu roślin, poziomu nawodnienia oraz kondycji gleby. 

Polskie satelity mogą pomagać nie tylko w rolnictwie i leśnictwie. Zdjęcia z kosmosu mają swoje zastosowanie także w energetyce i  tzw. inteligentnych miastach. 

Misja Andromeda w służbie zrównoważonego rozwoju

Firma SatRevolution 30 czerwca 2021 roku umieściła na orbicie polskie satelity STORK-4 oraz STORK-5 MARTA. W „Misję Andromeda” włączyły się polskie firmy: producent paneli fotowoltaicznych Columbus Energy oraz Saule Technologies, pierwszy producent ogniw perowskitowych na świecie.

– Dane z satelitów SatRevolution mogą dostarczyć ważnych informacji, przydatnych w rozwoju naszego biznesu. Dzięki pozyskanym z orbity danym, możliwe będzie precyzyjne wskazanie, na jakich obszarach warto stawiać farmy fotowoltaiczne oraz jak je projektować – tłumaczy Dawid Zieliński, Prezes Zarządu Columbus Energy S.A.

 – Z kolei ciekawym elementem, jaki my możemy wnieść do projektu, jest produkt należącej do Grupy Columbus spółki technologicznej Saule – ogniwa perowskitowe. Są to ultracienkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne, generujące energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. Mam nadzieję, że ogniwa perowskitowe trafią na polskie satelity w pierwszej kolejności i że będziemy mogli je niebawem powszechnie stosować w kosmosie, zamiast ciężkiego krzemu – dodaje prezes Columbus Energy.

Zdjęcia satelitarne są także cennym źródłem informacji służących do podejmowania inteligentnych decyzji planistycznych, dbania o środowisko miejskie oraz wykrywania i reagowania na potencjalne zagrożenia. Polskie satelity pozwalają m.in. na monitorowanie stanu zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Do końca 2026 roku SatRevolution planuje umieścić na orbicie 1500 satelitów obserwacyjnych i tym samym stać się największym na świecie operatorem satelitów EO (Earth Observation).

Źróło: satrevolution.com, columbusenergy.pl, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.