Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pavegen zbiera energię z twoich kroków i zasila nią Żabkę

Pavegen zbiera energię z twoich kroków i zasila nią Żabkę

Płytki podłogowe Pavegen niczym nie różnią się od innych poza jednym aspektem – potrafią produkować energię z ludzkich kroków. Ta technologia podbija cały świat, pojawiła się między innymi także w warszawskim sklepie Żabka. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Czym jest Pavegen? 

Pavegen umożliwia generowanie czystej energii tam, gdzie inne rozwiązania nie mają szans – w miejskiej, publicznej przestrzeni. W dodatku zastępuje nudny, szary chodnik przyciągającym uwagę wzorem. 

Płytki trafiły na rynek w 2017 roku. Zaledwie trzy kroki były w stanie zasilić żarówkę przez ponad minutę. 

Autorem innowacyjnego pomysłu jest Laurence Kemball-Cook. Jak tłumaczy, Pavegen powstał w 2009 roku w trakcie stażu w dużej europejskiej firmie energetycznej. 

Mniej więcej w tym czasie regularnie korzystałem ze stacji kolejowej Victoria [Londyn – przyp. red.] przez którą każdego roku przejeżdża około 75 milionów odwiedzających. Zdałem sobie sprawę, że tu może istnieć potencjał do wykorzystania ludzkiej energii kinetycznej i przekształcenia jej w energię elektryczną poza sieciązdradza Laurence Kemball-Cook

Pavegen współpracuje z deweloperami inteligentnych miast, obiektami sportowymi, instytucjami edukacji, a także wielkimi korporacjami, jak Google, BNP Paribas, Abu Dhabi International Airport, Siemens czy Żabka. 

Jak twoje kroki generują energię? 

Prąd powstaje w wyniku nacisku stopy na płytkę. Technologia Pavegen wykorzystuje zdolność niektórych materiałów do generowania energii elektrycznej po sprężeniu, a także poprzez indukcję. Jeden krok uruchamia trzy lub cztery generatory, dzięki trójkątnemu kształtowi, który eliminuje martwe punkty. 

Każdy krok pozwala wygenerować około 3 dżuli energii. 

Pavegen w Polsce

Pavegen pomogło stworzyć pierwszy w pełni ekologiczny sklep w Polsce. Jeszcze bardziej zielona Żabka znajduje się w Warszawie. 

2CEnuq0tT tREqlFR1gaAPn2vy2tQOi4ET0eP9a29NrKWocPqxPGfOxfxpT306T3dFTQbqFmoAQRRTojmnVqE B ywusUhTWIhf17Hv0GksPm vwYmsIG97k2uh6MNAjIxn1C Rc
Pierwsza w pełni ekologiczna Żabka w Polsce/ źródło: pavegen.com

Rozwiązanie nie tylko pomaga generować i magazynować czystą energię, ale także zwraca uwagę klientów i włącza ich kroki w proces dekarbonizacji sklepu. 

Potencjał drzemie w ludzkich krokach

Przez Shinjuku w Tokio, największą stację kolejową na świecie, przewija się 3,6 miliona pasażerów każdego dnia. Gdyby każdy z nich postawił chociażby jeden krok na chodniku Pavegen, instalacja byłaby w stanie wyprodukować co najmniej 10,8 megadżuli [1 megadżul = 1 milion dżuli – przyp. red.] energii elektrycznej. 

Wiemy, że nie możemy zasilić świata Pavegenem, ale nie do tego dążymy. To, co robimy, to tworzenie unikalnych, urzekających doświadczeń, które generują prawdziwe, znaczące, pozytywne zmiany. Sprawiamy, że ludzie stają się częścią naszego rozwiązania. I to właśnie czyni nas tak wyjątkowymi – czytamy na oficjalnej stronie projektu. 

Celem Pavegen są lokalne, małe projekty. Chodnik Pavegen w Mercury Mall w Londynie pomaga zasilić część kompleksu, a na Uniwersytecie w Birmingham dostarcza prąd do stacji ładowania USB. Inteligentne płytki podłogowe pojawiły się też na Bird Street:

Ścieżka światła w Berlinie 

Innym, fascynującym projektem z zastosowaniem technologii Pavegen jest ścieżka światła, na której można było zostawić swój ślad podczas Berlińskiego Festiwalu Świateł w 2017 roku. 

L87QIjRkSR 6xjJg7V2GZ0C9jxB9IZ1QYo3LzY7dJBWKSyTRe b7m 15USQvVTBL26YGDi6OEXpJHWbkRZUJg5KX
Ścieżka świateł Pavegen w Berlinie/źródło: pavegen.com

Ścieżka świateł Pavegen w Berlinie/źródło: pavegen.com

Instalację odwiedziło 1200 osób, co pozwoliło wygenerować łącznie 376 000 dżuli energii elektrycznej. 

Więcej niż energia

Najnowsza wersja technologii podłogowej Pavegen to już nie tylko wytwarzanie prądu, ale również mapowanie i przechowywanie danych. Płytka, która obsługuje zarówno Bluetooth, jak i WiFi, zapewnia teraz analizy wzorców konsumenckich poprzez śledzenie liczby odwiedzających i mapowanie ciepła.

W dodatku firma inwestuje w system, który pozwoli ludziom na zbieranie nagród za włączenie swojej kinetycznej siły w generowanie prądu. 

Nasz zespół badawczo-rozwojowy w Cambridge nieustannie wprowadza innowacje, dążąc do ulepszania naszych rozwiązań. Wiemy, że potencjał jest ogromny, ale rzeczywistość jest już możliwa do udowodnienia. mówi CEO Pavegen. 

Zobacz też:

Źródło: pavegen.com, Forbes, eg.co.uk, impakter.com Fot.: pavegen.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.