Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Żabka – zielona z natury. Polska sieć sklepów zmienia swoje oblicze w trosce o środowisko

Żabka

Żabka – zielona z natury. Polska sieć sklepów zmienia swoje oblicze w trosce o środowisko

Troska o naszą planetę to nie tylko ograniczanie plastiku, zbieranie deszczówki, czy segregowanie śmieci. To także rozsądne wybory, podyktowane nie tylko chwilową potrzebą, lecz również myślą o przyszłości. Na innowacyjne rozwiązania w zakresie czystych technologii zdecydowała się polska sieć sklepów Żabka. Jakie działania podjął mały wielki sklep, aby zredukować ślad węglowy i zmniejszyć wpływ na środowisko naturalne?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Handel odpowiada rocznie za ok. 10% emisji gazów cieplarnianych. Produkcja, transport oraz handel mają ogromny wpływ na środowisko naturalne. W obliczu zmian klimatycznych i pogarszającego się stanu powietrza, wprowadzanie proekologicznych rozwiązań w tych sektorach powinno być koniecznością. Żabka, polska sieć sklepów typu convenience, udowadnia, że suma małych kroków ma ogromne znaczenie. 

W placówce przy ulicy Lewandów w Warszawie znajdziemy przyjazne środowisku innowacje w obszarach zielonej energii i transportu, czystego powietrza i gospodarki w obiegu zamkniętym. 

Energia z natury

Warszawska Żabka w całości zasilana jest energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych. Na dachu budynku zainstalowano 40 paneli fotowoltaicznych, dzięki czemu ślad węglowy zmniejszył się aż 17 razy. Z kolei nadwyżki energii są magazynowane, co pozwala na korzystanie z energii słonecznej przez całą dobę. Dodatkowo sklep pozyskuje energię z farmy wiatrowej Wierzcholas. 

Żabka korzysta również z innowacyjnej technologii kwantowej. Kropki kwantowe są elementem szyb w sklepie. Dzięki nim można pozyskać energię słoneczną, padającą na przezroczyste szyby. Dostarczana w ten sposób energia służy do oświetlania sklepu. 

Ławka solarna i eko-ładowarka

Telefon rozładowany, a przed tobą cały dzień na mieście? Żabka ma na to sposób – ekologiczną ławkę z panelami słonecznymi, które rocznie produkują 80 kWh zielonej energii. Odpowiada to 16 tys. godzin ładowania smartfona. Gniazda USB 3.0 i ładowarka indukcyjna sprawią, że twój telefon szybko odzyska energię. Natomiast ty w tym czasie naładujesz baterie, obserwując okolicę i zajadając się pysznym Weggerem z Żabki. 

Niech moc będzie z tobą

I z każdym twoim krokiem. Czy wiesz, że robiąc zakupy w Żabce, sam możesz produkować energię? Wszystko dzięki zamontowanej w warszawskiej placówce posadzce kinetycznej. Wykorzystuje ona nowoczesną technologię płyt naciskowych, która zamienia każdy krok w zieloną energię, używaną później do zasilania urządzeń w sklepie. 

Zabak2
Posadzka kinetyczna z technologią płyt naciskowych przekształca każdy twój krok w zieloną energię.

Liczy się każda kropla

Nadmierna produkcja i nierozsądna gospodarka wodna, to tylko niektóre czynniki, które z każdym rokiem zbliżają nas do ogromnego deficytu wody. Żabka zdaje sobie sprawę z tego problemu i dlatego postanowiła oszczędzać każdą kroplę. W swojej placówce zamontowała perlatory, które pozwalają ograniczyć zużycie wody nawet o 50%. Ponadto pod sklepem znajduje się ogromny zbiornik na 2200 litrów deszczówki. 

Sposobami na oszczędzanie wody – tymi prostymi i bardziej złożonymi – Żabka dzieli się również ze swoimi klientami. 

Recykling obowiązkowy

Przed budynkiem znajdziemy EKOmat. Klienci mogą wrzucać do niego zużyte butelki, które Żabka następnie wykorzysta do stworzenia nowych. Ich ślad węglowy będzie o 33% mniejszy od tradycyjnego opakowania.

Ale Żabka nie tylko zachęca innych do segregowania i recyklingu – również sama to robi. W sklepie meble i sufit wykonane są z materiałów recyklowanych przy ograniczaniu paliw kopalnych. Sam proces produkcji wykorzystuje odpady powstałe przy obróbce drzewa w technologii, która wytwarza minimalną ilość dwutlenku węgla. Natomiast papierowe kasetony na produkty składają się z tektury, która również przeżywa swoje drugie życie.

Antysmogowa kostka brukowa

Były już murale pochłaniające dwutlenek węgla… teraz czas na chodnik. Kostka brukowa przed warszawską Żabką posiada fotokatalityczną powierzchnię, która poprawia jakość powietrza poprzez eliminację tlenków azotu, z wykorzystaniem energii słonecznej. Dzięki antysmogowemu chodnikowi stężenie tlenków azotu w okolicy spada średnio o ok. 50%. 

Nowoczesne wiszące ogrody

Pionowy ogród ulokowany na jednej ze ścian sklepu nie tylko wygląda pięknie. Produkuje on również tlen, pochłania szkodliwe związki z powietrza oraz 85% spalin samochodowych. W wiszącym ogrodzie znajdziemy rośliny z najlepszymi wartościami do asymilacji dwutlenku węgla, w tym żurawkę drobnokwiatową, orlika pospolitego i strzęplicę siną. 

Zabka5
Pionowy ogród Żabki przystrajają m.in. żurawka drobnokwiatowa i orlik pospolity.

Czysty transport dla każdego

Żabka postanowiła wyciągnąć pomocną dłoń do kierowców aut elektrycznych. Na parkingu zainstalowała stację ładowania, zasilaną zieloną energią z farmy wiatrowej Wierzcholas. Użytkownicy elektryków mogą korzystać z dwóch punktów ładowania o mocy 3,7 kW, 7,4 kW, 11 kW i 22 kW, z prądem zmiennym (AC). 

Ale Żabka nie zapomniała również o tych, którzy miasto przemierzają na dwóch kółkach. Stacja naprawy rowerów pozwoli rowerzystom szybko wyregulować hamulce i przerzutki, napompować koła, czy nawet dokonać awaryjnych napraw. Kod QR, umieszczony na stacji, przekieruje do instrukcji, jak wykonać podstawowe naprawy. 

Jak wam się podoba zielona rewolucja Żabki? My jesteśmy zachwyceni i mamy nadzieję, że wkrótce podobne rozwiązania będzie można spotkać w pozostałych punktach sieci!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.