Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawska Żabka przyjmie plastikowe butelki i rozda żappsy

żabka

Warszawska Żabka przyjmie plastikowe butelki i rozda żappsy

Polska nie jest pionierem w segregacji śmieci. Już kilka lat temu Unia Europejska ukarała nas za niezastosowanie się do regulacji w kwestii gospodarowania odpadami. Sieć zlokalizowanych w całej Polsce Żabek postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym – oddając do sklepu plastikowe butelki, klienci otrzymają punkty w programie lojalnościowym.

BANER MOBILEB1
Reklama

Na polskie wysypiska w 2013 roku miało trafić nie więcej niż 50% masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. W 2020 roku musi to być już nie 50% a maksymalnie 35%. Eksperci są zgodni, będziemy musieli zapłacić kary, wynoszące nawet 250 tys. euro dziennie, ponieważ nie spełniliśmy danej obietnicy. W tym momencie nie ma już żadnych złudzeń ani szans na spełnienie zobowiązań wobec UE. Opóźnienie może kosztować nas nawet 400 mln zł rocznie.

Recykling, czyli butelka od nowa

Żabka – mały, wielki sklep – czy będzie pionierem w segregacji plastiku? Warszawskie oddziały Żabek wprowadzają akcję, mająca na celu zbiórkę butelek, za które klienci otrzymają dodatkowe 10 żappsów w programie żappki. Robiąc zakupy w Żabce, wystarczy włożyć plastikowe butelki do żółtego pojemnika i zgłosić to sprzedawcy. Program lojalnościowy oferuje klientom zniżki na produkty oraz dodatkowe bonusy. Aby dostać punkty na swoje wirtualne konto, należy zainstalować odpowiednią aplikację.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Tym samym Żabka chce przyczynić się do propagowania zielonej przemiany, przetwarzając w 100% plastikowe butelki po wodzie mineralnej. Sklepy zachęcają warszawiaków do wzięcia udziału w akcji i podarowaniu butelkom nowego życia. Wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym Żabka realizuje wspólnie z firmą wody mineralnej OD NOWA, a same butelki będą przeznaczone właśnie do recyklingu i użyte od nowa.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Wolnym krokiem ku efektywnej segregacji

Program Żabki jest na razie akcją pilotażową. Niewykluczone, że wkrótce do akcji dołączą kolejne, ogólnopolskie oddziały. Zwrócić możemy butelki o max. pojemności 2,5 l w kolorze niebieskim oraz zielonym, zbierane są też przezroczyste opakowania. Nie muszą to być plastiki zakupione w Żabce. Sklepy rekomendują zrównoważony udział w akcji, sugerują, aby za jednym razem oddawać max. 20 butelek.

image 5

Żabka zachęca do udziału w akcji:

Zwracając butelki, przyczyniasz się do oszczędzania zasobów naturalnych i energii potrzebnej do wytworzenia opakowań. Wytworzenie jednej butelki PET z recyklingu generuje 33 proc. mniej CO2 niż produkcja butelki z plastiku pierwotnego. Takie świadome podejście do tematu segregacji sprawia, że system małych kroków nabiera wielkiego znaczenia. Dodatkowo za każdą przyniesioną butelkę zostaniesz wynagrodzony 10 żappsami w aplikacji żappka.

Lista sklepów biorących udział w akcji dostępna jest tutaj.

Czy akcja zyska popularność w Warszawie i zachęci inne sklepy oraz klientów do wzmożonego recyklingu?

Żródło: zabka.pl/recycling

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.