Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Warszawska Żabka przyjmie plastikowe butelki i rozda żappsy

Warszawska Żabka przyjmie plastikowe butelki i rozda żappsy

Polska nie jest pionierem w segregacji śmieci. Już kilka lat temu Unia Europejska ukarała nas za niezastosowanie się do regulacji w kwestii gospodarowania odpadami. Sieć zlokalizowanych w całej Polsce Żabek postanowiła połączyć przyjemne z pożytecznym – oddając do sklepu plastikowe butelki, klienci otrzymają punkty w programie lojalnościowym.

Podcast

Na polskie wysypiska w 2013 roku miało trafić nie więcej niż 50% masy odpadów komunalnych ulegających biodegradacji. W 2020 roku musi to być już nie 50% a maksymalnie 35%. Eksperci są zgodni, będziemy musieli zapłacić kary, wynoszące nawet 250 tys. euro dziennie, ponieważ nie spełniliśmy danej obietnicy. W tym momencie nie ma już żadnych złudzeń ani szans na spełnienie zobowiązań wobec UE. Opóźnienie może kosztować nas nawet 400 mln zł rocznie.

Recykling, czyli butelka od nowa

Żabka – mały, wielki sklep – czy będzie pionierem w segregacji plastiku? Warszawskie oddziały Żabek wprowadzają akcję, mająca na celu zbiórkę butelek, za które klienci otrzymają dodatkowe 10 żappsów w programie żappki. Robiąc zakupy w Żabce, wystarczy włożyć plastikowe butelki do żółtego pojemnika i zgłosić to sprzedawcy. Program lojalnościowy oferuje klientom zniżki na produkty oraz dodatkowe bonusy. Aby dostać punkty na swoje wirtualne konto, należy zainstalować odpowiednią aplikację.

Tym samym Żabka chce przyczynić się do propagowania zielonej przemiany, przetwarzając w 100% plastikowe butelki po wodzie mineralnej. Sklepy zachęcają warszawiaków do wzięcia udziału w akcji i podarowaniu butelkom nowego życia. Wsparcie gospodarki o obiegu zamkniętym Żabka realizuje wspólnie z firmą wody mineralnej OD NOWA, a same butelki będą przeznaczone właśnie do recyklingu i użyte od nowa.

Wolnym krokiem ku efektywnej segregacji

Program Żabki jest na razie akcją pilotażową. Niewykluczone, że wkrótce do akcji dołączą kolejne, ogólnopolskie oddziały. Zwrócić możemy butelki o max. pojemności 2,5 l w kolorze niebieskim oraz zielonym, zbierane są też przezroczyste opakowania. Nie muszą to być plastiki zakupione w Żabce. Sklepy rekomendują zrównoważony udział w akcji, sugerują, aby za jednym razem oddawać max. 20 butelek.

image 5

Żabka zachęca do udziału w akcji:

Zwracając butelki, przyczyniasz się do oszczędzania zasobów naturalnych i energii potrzebnej do wytworzenia opakowań. Wytworzenie jednej butelki PET z recyklingu generuje 33 proc. mniej CO2 niż produkcja butelki z plastiku pierwotnego. Takie świadome podejście do tematu segregacji sprawia, że system małych kroków nabiera wielkiego znaczenia. Dodatkowo za każdą przyniesioną butelkę zostaniesz wynagrodzony 10 żappsami w aplikacji żappka.

Lista sklepów biorących udział w akcji dostępna jest tutaj.

Czy akcja zyska popularność w Warszawie i zachęci inne sklepy oraz klientów do wzmożonego recyklingu?

Żródło: zabka.pl/recycling

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.