1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Miasto przyszłości Neom w Arabii Saudyjskiej ma mieć 170 km długości, inwestycje w OZE i najnowsze technologie

Miasto przyszłości Neom w Arabii Saudyjskiej ma mieć 170 km długości, inwestycje w OZE i najnowsze technologie

Arabia Saudyjska buduje smart city na środku pustyni. Neom ma być linearnym miastem o długości 170 km. Saudowie zamierzają zapewnić mu energię dzięki fotowoltaice, zielonemu wodorowi i najnowszej technologii. Jaki jest plan na niezależność energetyczną tego miasta przyszłości?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Neom, czyli utopia w budowie

Muhammad ibn Salman, książę koronny i następca tronu Arabii Saudyjskiej, buduje Neom – miejsce, w którym zbiegają się teraźniejszość i przyszłość energii odnawialnej. 

Miasto ma być pozbawione ruchu samochodów i ulic, pełne przestrzeni publicznych i zieleni. Najważniejsze potrzeby człowieka mają być w zasięgu 5 minut drogi piechotą. 


Zobacz, jak wyobrażają sobie to miasto jego twórcy:


Neom ma stworzyć 380 tys. miejsc pracy i wnieść do gospodarki Arabii Saudyjskiej 48 mld $ do do 2030 roku.

Neom
Czy tak będzie wyglądało miasto przyszłości w Arabii Saudyjskiej? Źródło: neom.com

Dzięki swojej lokalizacji miasto ma wykorzystywać zarówno energię słoneczną, jak i wiatrową.

webp 4
Energia słoneczna ma być jednym z głównych źródeł energii w Neomie, źródło: neom.com

System połączeń energetycznych w mieście ma być ukryty pod powierzchnią ziemi, nie jak w przypadku tradycyjnych miast zlokalizowany na jej powierzchni. Neom ma być pierwszym tak dużym regionem zasilanym w 100% energią odnawialną.

Neom inwestuje w odnawialne źródła energii

Zatoka Aqaba, gdzie ma być zlokalizowane miasto, ma doskonałe warunki dla rozwoju energetyki słonecznej i wiatrowej. Twórcy twierdzą, że dzięki dobrej lokalizacji energia w Neomie ma być najtańsza na świecie. 


Dzięki sztucznej inteligencji mieszkańcy będą mogli zwrócić nadwyżkę produkcji z powrotem do sieci. Kolejnym ważnym elementem miksu energetycznego jest zielony wodór. Ten ma być wytwarzany w Oxagonie, jedynym takim na świecie pływającym hubie logistycznym.

oxagon
Oxagon, źródło: neom.com

Idealnie położony nad Morzem Czerwonym w pobliżu Kanału Sueskiego, przez który przechodzi około 13% światowego handlu, Oxagon będzie jednym z najbardziej zaawansowanych technologicznie węzłów logistycznych na świecie.

Jak zaopatrzyć w wodę setki tysięcy mieszkańców w jednym z najbardziej suchych obszarów na świecie? Saudyjczycy twierdzą, że znaleźli rozwiązanie.

Kopuła solarna

Neom podpisał umowę z brytyjską firmą Solar Water Plc, która ma zbudować pierwsze w historii zakłady odsalania wody z „kopułą słoneczną”. Szklana kopuła to forma technologii skoncentrowanej energii słonecznej. Otoczona jest przez reflektory, które skupiają promieniowanie słoneczne do jej wnętrza. Ciepło podgrzewa wodę morską zgromadzoną w kopule, która odparowuje, a następnie skrapla się, tworząc wodę słodką.

Article 11 Hero Image 1
Kopuła solarna, źródło: neom.com

Pierwsza kopuła jest w trakcie budowy. Jak twierdzą twórcy, technologia jest tania i szybka w budowie, a jednocześnie neutralna pod względem emisji dwutlenku węgla.

Aby stworzyć środowisko sprzyjające rozwojowi innowacji, Neom gromadzi ekspertów z całego świata. Twórcy Neom podkreślają swoją troskę o naturę, a jej ochrona ma być jednym z priorytetów projektu.

Ochrona oceanów

Neom stawia sobie za cel ochronę środowiska wodnego, które jest niezwykle bogate w życie w okolicach, w których powstać ma miasto.

rafa
Koral w Morzu Czerwonym jest domem dla wielu gatunków. Rafy wokół miasta Neom mają być chronione, źródło. com

– Rozwijając NEOM, będziemy dbać o zachowanie i ochronę wspaniałych zasobów naturalnych na przyszłość – powiedział Dr. Paul Marshall, dyrektor ds. środowiska w Neom.

Chcesz wiedzieć więcej o miastach przyszłości? Zobacz artykuł:

źródło: neom.com, youtube.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.