Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Najbardziej ekologiczne miasto na świecie? Futurystyczny projekt dla 5 milionów ludzi w USA [GALERIA]

Najbardziej ekologiczne miasto na świecie? Futurystyczny projekt dla 5 milionów ludzi w USA [GALERIA]

Internetowy miliarder Marc Lore martwi się przyszłością Ameryki. Jego odpowiedź? Najbardziej ekologiczne miasto na świecie. Zobacz jak ma wyglądać Telosa.

BANER MOBILEB1
Reklama

Najbardziej ekologiczne miasto na świecie

Marc Lore  chce kupić tanią ziemię na zachodzie USA lub w Appalachach i stworzyć miasto o nazwie Telosa. Nazwa wywodzi się od starożytnego greckiego słowa oznaczającego „najwyższy cel”.

Miasto ma mieć swoje zaplecze rolnicze, energooszczędne budynki, autonomiczne samochody elektryczne i wiele, wiele więcej. Podstawą miasta ma być nowoczesny, rozproszony i elastyczny system energetyczny oparty na OZE.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Ulice Telosy stawiają na pierwszym miejscu rowery i pieszych. Wolno poruszające się autonomiczne samochody bezpiecznie dzielą ulicę z ludźmi i naturą. Zacienione przestrzenie publiczne zachęcają mieszkańców do spotkań.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

W miejskich parkach znajdują się starannie zarządzane zbiorniki, które przechowują wodę dla miasta. Pierwsi mieszkańcy Telosa mają zacząć wprowadzać się od 2030 roku.

Nowatorską koncepcją jest to, w jaki sposób miasto miałoby gospodarować ziemią. Każdy byłby w stanie budować domy i je sprzedawać, ale miasto zachowałoby własność nad gruntami.

Jak ma wyglądać najbardziej ekologiczne miasto na świecie?

Oto wizualizacje:

Będziemy najbardziej otwartym, najbardziej sprawiedliwym i najbardziej integracyjnym miastem na świecie – pisze na Twitterze twórca projektu, Marc Lore.

Pozostaje pytanie: jak sfinansować tak ambitne przedsięwzięcie?

Ile kosztuje najbardziej ekologiczne miasto na świecie?

Teoretycznie wartość miejskiej ziemi rosłaby z czasem. Lore przewiduje, że wraz z rozwojem miasta ziemia może ostatecznie być warta 1 bilion dolarów i zarabiać 50 miliardów dolarów rocznie na inwestycjach.

Inwestycje miałyby zostać wykorzystane tak, aby zapewnić każdemu obywatelowi – bez względu na jego dochody – równy dostęp do opieki zdrowotnej, dobrych szkół, parków, bezpieczne ulice i transport. Lore nazywa to „ekwityzmem” – chce zmodyfikować zasady, którymi kieruje się kapitalizm.

Źródła: cityoftelosa.com, dezeen.com, Fortune.com, designboom.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.