Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zielony wodór po raz pierwszy zasili polskie miasto

zielony wodor

Zielony wodór po raz pierwszy zasili polskie miasto

Tarnowskie Góry będą pierwszym polskim miastem korzystającym z zielonego wodoru. Czysta energia zasili pojazdy i ogrzeje domy mieszkańców.  

Reklama

Zielone autobusy

Realizacją projektu wodorowego w mieście zajmie się Veolia, grupa z sektora energetycznego. W ramach współpracy firma wyprodukuje paliwo wodorowe z użyciem energii z OZE. Trafi ono do stacji tankowania transportu publicznego i samochodów dostawczych.

Wodór dla domów 

Jak twierdzi zastępca burmistrza Tarnowskich Gór, Piotr Skrabaczewski, domy w mieście korzystają z prądu z węgla kamiennego. Dlatego Veolia zajmie się również wytwarzaniem ciepła i energii z wykorzystaniem wodoru. 

– Rozwój miasta, oprócz innych działań, wymaga  również ograniczenia zanieczyszczenia powietrza. Tarnowskie Góry chcą być miastem, gdzie dobrze się mieszka, gdzie powstają nowe technologie, nowe przedsięwzięcia, nowe miejsca pracy. Jesteśmy otwarci na innowacje – dodaje Piotr Skrabaczewski. 

Zielono i drogo

Proces pozyskiwania wodoru polega na rozkładzie wody na wodór i tlen przy użyciu energii elektrycznej. Jeżeli pochodzi ona z OZE, to wodór jest uznawany za czyste paliwo. Obecnie wadą zielonego wodoru pozostaje wysoki koszt produkcji. 

Źródło: veolia.pl

Fot. Alex Eckermann / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.