Elektryczny samochód odkurza drogi

Tegoroczne targi motoryzacji w Szanghaju to okazja do promocji pojazdów elektrycznych. Do 28 kwietnia zostaną pokazane rozmaite rozwiązania bazujące na nowoczesnych technologiach. Jednym z przykładów inteligentnego środka transportu jest Airo – samochód usuwający zanieczyszczenia z dróg niczym odkurzacz.

Rok elektromobilności

Z okazji Shanghai Motor Show 2021 do miasta zjechało się ponad tysiąc firm z całego świata. Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem “Embracing change”. Uwaga tegorocznej imprezy jest zwrócona szczególnie na zrównoważone środki transportu przyszłości, czyli samochody elektryczne.

Samochód-odkurzacz

Londyńskie Heatherwick Studio zadebiutowało na Shanghai Motor Show 2021 nietypowym projektem samochodu elektrycznego. Co w nim takiego wyjątkowego? Airo nie tylko jest zeroemisyjnym pojazdem, ale dzięki systemowi filtracji ma odkurzać zanieczyszczenia z ulic. Samochód został zaprojektowany przez Anglików dla chińskiej marki IM Motors i ma wejść do produkcji w 2023 roku. Airo będzie wyposażony w filtr HEPA, który pozwala na efektywną filtrację zanieczyszczeń. System może działać samodzielnie lub z udziałem kierowcy.

Airo to nie tylko kolejny samochód elektryczny, który nie zanieczyszcza powietrza. Wykorzystując najnowszą technologię HEPA, idziemy dalej, odkurzając również zanieczyszczenia z innych samochodów podczas jazdy. powiedział Thomas Heatherwick, założyciel Heatherwick Studio.

Komfortowe wnętrze

Pojazd Airo jest wielofunkcyjny – siedzenia można złożyć i zamienić wnętrze w jadalnię, mini kino samochodowe lub sypialnię. Wyprofilowane siedzenia mają służyć jako wygodna alternatywa dla spania podczas podróży. Przeszklony dach można zasłonić, aby stworzyć intymną przestrzeń.

Komfortowy obiad w aucie, źródło: dezeen.com/ Heatherwick Studio

Heatherwick Studio zaprojektowało też dedykowaną stacją ładowania. Firma ma na swoim koncie również projekt londyńskiego autobusu oraz łodzi turystycznej kursującej wzdłuż Loary, między Nantes a Saint-Nazaire.

źródło: dezeen.com, euronews.com, heatherwick.com