Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Startup wspierany przez Billa Gatesa chce obniżyć koszty zielonego wodoru

moeny

Startup wspierany przez Billa Gatesa chce obniżyć koszty zielonego wodoru

Izraelski startup H2Pro zebrał 22 miliony dolarów na komercjalizację nowego typu elektrolizera, wykorzystującego energię odnawialną do produkcji wodoru. Startup jest wspierany przez założyciela Microsoft Corp. Billa Gatesa i miliardera z Hongkongu Li Ka-shinga.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wyścig po tani wodór

Coraz większy popyt na wodór wiąże się z chęcią i koniecznością ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Równolegle pojawia się coraz więcej innowacji, które rozwijają wodorowy przemysł. Rośnie liczba pomysłów na przechowywanie wodoru czy przeniesienie wypracowanego potencjału na halę produkcyjną.

Firma H2Pro podała, że zebrała do tej pory 22 miliony dolarów na przeniesienie wypracowanej technologii z laboratorium do zakładu. Zainwestowały w nią fundusz Breakthrough Energy Ventures (do grupy należą także Jeff Bezos i Michael R. Bloomberg, założyciel Bloomberg LP), jak również japońskie Sumitomo Corp. i producent samochodów Hyundai Motor Co.

Wodór będzie prawdopodobnie kluczowym elementem dekarbonizacji rozmaitych branż, również takich jak sektor budownictwa (stali i cementu), a być może także żeglugi lotnictwa, ponieważ posłuży statkom i pojazdom jako bezpośrednie lub częściowe źródło paliwa.

Do tej pory jednak produkcja, czy inne badania nad przechowywaniem i wykorzystaniem wodoru były kosztowne. Wsparcie wielkich firm i wpływowych inwestorów może być ważnym krokiem w upowszechnieniu wodoru i w walce z ociepleniem klimatu.

Technologia tańszego wodoru

Technologia H2Pro jest podobna do alkalicznych elektrolizerów, które są obecnie najczęściej używane do produkcji zielonego wodoru. Jednak startup wykorzystuje metodę zmniejszającą zużycie energii. Firma twierdzi, że poprawiając obecną metodologię, będzie w stanie wyprodukować zielony wodór w cenie 1 dolara za kilogram do drugiej połowy tej dekady. Kwota ta jest dużo niższa, niż obecnie prognozowali niektórzy analitycy BloombergNEF (kilogram wodoru kosztował w 2019 roku  2,50 do 6,80 dolarów).

Obecnie H2Pro jest w stanie wyprodukować około 100 gramów wodoru dziennie dzięki prototypowi laboratoryjnemu. Oczekuje się, że wkrótce pojawi się możliwość produkcji kilograma wodoru dziennie. Zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na dalsze badania i rozwój w celu produkcji elektrolizerów na skalę komercyjną. H2Pro planuje budowę swojej pierwszej fabryki w Izraelu.

źródło: bloomberg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.