Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nabór wniosków na innowacyjne technologie wodorowe w ramach współpracy UE rozpoczęty

Gowin

Nabór wniosków na innowacyjne technologie wodorowe w ramach współpracy UE rozpoczęty

Rozpoczął się nabór wniosków dot. innowacyjnych technologii wodorowych w ramach mechanizmu IPCEI. Ma on potrwać do 26 marca. Podczas konferencji wiceminister Jarosław Gowin stwierdził, że wodór jest energią przyszłości, która w przypadku Polski przyczyni się do obniżenia emisyjności gospodarki.

Reklama

Nabór na innowacyjne projekty potrwa do 26 marca

Wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin, minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka oraz wiceszef MKiŚ Ireneusz Zyska, poinformowali, że mechanizm IPCEI (Important Projects of Common European Interest) ma wspierać politykę gospodarczą i konkurencję UE. 

Jarosław Gowin dodał, że do 26 marca potrwa nabór na innowacyjne technologie wodorowe w ramach mechanizmu. W ramach konkursu wsparcie finansowe zostanie przeznaczone na realizację projektów B+R, które będą mogły być finansowane nawet w 100%. Mogą na nie liczyć projekty obejmujące pierwsze przemysłowe wdrożenie technologii oraz inwestycje dot. infrastruktury wodorowej. 

Współpraca na arenie Unii Europejskiej

Michał Kurtyka wyjaśnił, że zgłaszane przez przedsiębiorstwa projekty muszą się charakteryzować partnerstwem z innymi krajami UE. 

– Przedsiębiorstwa muszą brać pod uwagę, że jeśli zostaną wyselekcjonowane na poziomie krajowym, to następnym krokiem będzie uzyskanie partnerstwa kilku państw UE i wtedy takie projekty, jak będziemy znać ich zakres, potencjał technologiczny, ile będą kosztować, mogą być wyjęte spod rygoru pomocy publicznej UE – wytłumaczył Kurtyka. 

Przedstawiciele rządu poinformowali, że na razie budżet, jaki mógłby być skierowany na projekty wodorowe w ramach IPCEI nie jest znany, gdyż będzie wynikał m.in. z negocjowanej Umowy Partnerstwa z KE. Wybór projektów na etapie krajowym nie jest jednoznaczny z przyznaniem dofinansowania, lecz rozpoczyna formalną procedurę na poziomie KE celem nadania projektowi statusu IPCEI. Umożliwi to rozpoczęcie krajowej procedury konkursowej na jego sfinansowanie przez państwo członkowskie. 

Program Nowa Energia

18 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej uruchomi pierwszy nabór w programie dla firm “Nowa Energia”, którego celem będzie wsparcie zastosowania innowacyjnych technologii wodorowych. Budżet tego naboru wyniesie 300 mln zł. Kolejne nabory w ramach programu “Nowa Energia” będą uruchamiane sukcesywnie w 2021 roku na łączną kwotę 2,5 mld zł. 

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.