Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nawóz ze zużytych baterii alkalicznych

Nawóz ze zużytych baterii alkalicznych

Z baterii alkalicznych może powstać ekologiczny nawóz dla rolników. Fińska firma recyklinguje zużyte baterie, a z wyekstrahowanych mikroelementów tworzy mineralny nawóz dla roślin.

BANER MOBILEB1
Reklama

Nawóz zamiast elektrośmieci

Wiele krajów nie radzi sobie z recyklingiem baterii jednorazowego użytku. Szacuje się, że w samej Australii na wysypiska trafia ok. 97% baterii alkalicznych. Należą one, tak jak sprzęty elektroniczne, do grupy odpadów zwanych elektrośmieciami.

To ogromna liczba, biorąc pod uwagę, że można poddać je recyklingowi. Aby stopić metale znajdujące się w baterii trzeba użyć wysokiej temperatury. Największą zaletą jest to, że można użyć ich ponownie. 

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Firma Tracegrow zapewnia, że mikroelementy odzyskane ze zużytych baterii mogą być wykorzystane do stworzenia zrównoważonego nawozu dla roślin. Udowadnia, że to możliwe.

Czysta chemia

Fińska firma produkuje ekologiczne nawozy z oczyszczonych i wyekstrahowanych mikroelementów ze zużytych baterii alkalicznych. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
FwDJ4PbqegoQMnskMSkOWIamJQSCnMtkkBnT6i39zaX68t9v1UW4Vrwl5fQeYLAtq4pRbIHw8Cpj55 Sqnfthp8 5UgetQ6L4 zsIs9kNyU ml0 w0DBOPw0bFAuO0TfOhUvZdCQ
Nawóz ekologiczny, który wymaga wcześniejszego zmieszania z wodą, fot. tracegrow.com

Tracegrow jako pierwsza odkryła metodę przetwarzania baterii w nawóz. Pozwala ona wykorzystać ponownie ok. 80% pierwiastków śladowych znajdujących się w bateriach alkalicznych. 

Dyrektor generalny Tracegrow Tatu Leppänen twierdzi, że innowacyjna metoda w pełni opiera się na chemii, która przed Finami nie ma tajemnic. 

Nasza innowacja opiera się całkowicie na chemii. Podczas gdy inne kraje pracują na tym samym polu, nie odniosły wystarczających korzyści z przetwarzania baterii w ten sposób na arenie międzynarodowej. Finlandia ma wysoki poziom wiedzy specjalistycznej w dziedzinie chemii, która jest potrzebna do rozwoju i innowacji w tego typu pracy powiedział dyrektor firmy. 

Pomidor z minerałami

Na nowy sposób recyklingu baterii wpadła też jednostka Envirostream, należąca do firmy zajmującej się recyklingiem baterii Lithium Australia.  Envirostream też wykorzystuje ponownie baterie do napędzania wzrostu roślin. W 2020 roku testowała swój nawóz do wzrostu pszenicy i nawożenia ubogiej w minerały gleby. Stwierdzono, że alternatywa ​​dobrze wypada w porównaniu z komercyjnymi nawozami. 

7jRIEwB12PN0SqjnBhIqFdNu5aKtSdqBMheCFDdZ7hd4K4sVRYmigUUJ3baxXmbqk3Nw6X5VzzEQ0 mM7Z5mUy5CCZDQ dSCII dra2YIj3Ha3qDo 3lRvngr2HMKeNWjdiwtbV
Certyfikat organiczny dla nawozu, który spełnia wymogi rolnictwa ekologicznego, fot. tracegrow.com

Niektóre chemikalia w bateriach są toksyczne, ale firma opracowała metodę, która usuwa mikroelementy, takie jak tlenek cynku i manganu poprzez ich miażdżenie i filtrowanie toksycznych pierwiastków.

Obecnie nawóz jest stosowany na uprawach pomidorów, awokado i bawełny.

Obie firmy utrzymują, że głównymi zaletami przetwarzania minerałów z baterii w nawóz jest:

  • zrównoważona produkcja i rolnictwo,
  • uzupełnianie gleb ubogich w składniki odżywcze,
  • większe plony,
  • recykling cennych zasobów,
  • ograniczenie ilości elektrośmieci w środowisku.

Cenne zasoby mineralne do recyklingu

To innowacyjny sposób na przekształcenie starych akumulatorów. Dotychczas recykling baterii kojarzył się z ich ponownym użyciem w sprzętach elektronicznych, np. w głośnikach lub w rowerach elektrycznych. 

Inny przykładem połączenia roślin i zasilania urządzeń elektronicznych jest bateria wykonana z aloesu:

Czy taki nawóz może być alternatywą dla kontrowersyjnego środka na bazie pestycydów?

źródło: tracegrow.com, goodnet.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.