Wiadomości OZE Prawdziwe skarby na złomowisku, czyli ile metali szlachetnych występuje w elektrośmieciach? 14 marca 2019 Wiadomości OZE Prawdziwe skarby na złomowisku, czyli ile metali szlachetnych występuje w elektrośmieciach? 14 marca 2019 Przeczytaj także Ekologia Miasta stawiają kurtyny wodne zamiast zieleni. Eksperci komentują sposób na upały W związku z pierwszymi falami upałów w polskich miastach zaczęto stawiać kurtyny wodne. Chociaż zapewniają mieszkańcom chwilową ulgę od wysokich temperatur, pojawiają się pytania, czy takie rozwiązanie rzeczywiście pomaga miastom przystosować się do zmian klimatu, czy tylko maskuje głębszy problem. Ekologia Wojsko bez systemu kaucyjnego w projekcie MON. Poligony zwolnione ze zbiórki? System kaucyjny nieoczekiwanie stał się wyzwaniem organizacyjnym dla Wojska Polskiego. Jednostki wojskowe zostały objęte takimi samymi zasadami jak pozostali uczestnicy systemu, co oznacza konieczność organizowania zbiórki opakowań i przekazywania ich operatorom. Resort obrony zapowiada zmiany, które mają wyłączyć część zakupów realizowanych przez wojsko spod systemu kaucyjnego. Urządzenia, którymi posługujemy się na co dzień, zawierają w sobie rzadkie metale szlachetne, m.in. złoto, srebro, miedź, czy platynę. Z miedzi tworzy się kable i obwody, a ze złota – styki, końcówki przewodów i układów scalonych. Wydobycie takich pierwiastków wiąże się z wysokimi nakładami finansowymi ori stratą energii. Jak się jednak okazuje, jest na to alternatywa – z elektrośmieci można odzyskać sporą ilość tych metali. Reklama Statystycznie telewizory zmienia się co 7 lat, laptopy co 5 lat, a komórki wymieniane są co 2 lata. Rocznie Polacy kupują 2,3 mln telewizorów, 12 mln komórek, 3,5 mln pralek i innych sprzętów AGD. Jaki jest tego powód? Urządzenia AGD i RTV szybko się psują, a rynek proponuje nam nowe, ulepszone ich wersje i nowsze technologie. W wyniku tego generujemy coraz więcej elektrośmieci. Na świecie produkowanych jest 40 mln ton elektrośmieci rocznie, a w Polsce 200 mln kg. Takie śmieci oddajemy do specjalnych punktów. Następnie są wrzucane do kotłów w zakładach przeróbki odpadów, gdzie stapia się tworzywa sztuczne, w wyniku czego odzyskuje się słabotopliwe metale. Platyna, pallad, rod i iryd odzyskuje się w procesach elektrolitycznych, stosując elektryczność. Natomiast złoto można pozyskać na drodze elektrorafinacji w temperaturze powyżej 1000 stopni Celsjusza. W praktyce stosuje się również metodę z użyciem kwasu solnego lub wody królewskiej, które to wytapiają inne pierwiastki. W jednej komórce może nie ma za wiele takich pierwiastków, ale jeśli weźmiemy pod uwagę tonę zużytych telefonów, to padają już konkretne wartości, mianowicie 130 kg miedzi, 3,5 kg srebra i 340 g złota. Aktualnie cena złomowa cyny waha się od 30 do 80 zł/kg, a miedzi – od 15 do 22 zł/kg. Przy tonie zużytych komórek można zarobić około 2 tysiące złotych na samej miedzi. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.